PiS szykuje prezent dla elektoratu PSL? 82 mln zł dla jednostek OSP. Może jeszcze przed wyborami

Ochotnicza Straż Pożarna może liczyć na wsparcie rządu. Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji, zapowiada, że do strażaków może trafić 82 mln zł na "działania edukacyjno-prewencyjne". Możliwe, że środki znajdą się jeszcze przed wyborami. Prezesem zarządu głównego OSP jest Waldemar Pawlak, działacz PSL.
Zobacz wideo

Rząd PiS jeszcze przed wyborami może znaleźć środki dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Możliwość przekazania pieniędzy zapowiedziała Elżbieta Witek, obecna szefowa resortu spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi o kwotę 82 mln zł

Fundusze te będą mogły być przeznaczone m.in. na działania edukacyjno-prewencyjne, oświatowo-kulturalne oraz służące propagowaniu sportu i kultury fizycznej, które związane są z ochroną i prewencją przeciwpożarową.

- wyjaśniła na Twitterze pani minister.

Ochotnicze Straże Pożarne walczą nie tylko z pożarami, ale wykonują też inne działania związane z bezpieczeństwem Polaków. Rząd, doceniając ich dotychczasową działalność, zdecydował, że zadania przez nie realizowane uzyskają rangę ustawową.

- dodała. 

Szefowa MSWiA potwierdziła wcześniejsze zapowiedzi szefa KPRM Michała Dworczyka. W rozmowie z TVP ujawnił on, że Komitet Stały Rady Ministrów zajął się projektem ws. wspierania ochotniczych straży pożarnych, który może być uruchomiony w tym roku. 

Czytaj też: "Albo PSL ma jaja i kręgosłup, albo się trzęsiemy". Sawicki: W części się z tym zgadzam

PiS ma prezent dla środowiska związanego z PSL?

Przewodniczącym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP jest Waldemar Pawlak, wieloletni działacz oraz były szef PSL. I to właśnie w programie Polskiego Stronnictwa Ludowego znajduje się szereg rozwiązań prawnych skierowanych bezpośrednio do strażaków.

Wśród nich: niższy VAT na sprzęt pożarniczy, wspieranie budowy i remontów remiz, zakup sprzętu i umundurowania czy zwolnienie z podatku zbiórek prowadzonych na rzecz OSP. Nie trudno więc wysnuć wniosek, że część działaczy OSP stanowi potencjalny elektorat PSL. Wcześniej na podobne wsparcie rządu liczyć mogły koła gospodyń wiejskich. W ramach programu dotacji lokalne organizacje mogły otrzymać nawet na 5 tys. zł. 

Czytaj też: 70,1 proc. rolników głosowało na PiS. Prosty przekaz mógł przemówić do wyobraźni

Więcej o: