Irańczycy na potęgę wykopują bitcoiny. W kraju może zabraknąć przez to prądu

Zaufanie do waluty własnej spada wśród Irańczyków, co skutkuje masowym wykopywaniem bitcoinów. Irański serwis Al-Fars donosi, że z tego powodu zaczyna brakować prądu w kraju. Wzrostem popularności kryptowalut niepokoi się nie tylko irański resort energii, ale także Stany Zjednoczone, które chętnie odcięłyby Iran od bitcoina.

Coraz większy problem z rosnącą inflacją w Iranie powoduje, że wielu obywateli tego kraju inwestuje swoje pieniądze w kryptowalutę. Co ciekawe, zarówno tamtejsze ministerstwo energii, jak rząd USA są zaniepokojone wzrostem popularności bitcoina wśród irańskich obywateli. Pierwsi zwracają uwagę na to, że proces wykopywania bitcoina generuje olbrzymie zapotrzebowania na energię elektryczną. Z kolei Waszyngton obawia się, że kryptowaluta pomoże uniknąć Iranowi amerykańskich sankcji gospodarczych.

Irański bitcoin nawet w meczetach

Teheran nie rozwiązał jeszcze systemowo problemu kryptowalut w Iranie. Tylko w czerwcu skonfiskowano ok. tysiąca koparek służących do ich pozyskiwania. Pomimo tego Irańczycy nadal masowo wykopują bitcoiny, a maszyny służące temu instalują także w meczetach. Kilka ministerstw irańskich współpracuje aktualnie z tamtejszym bankiem centralnym, by rozwiązać problem, bo dopłaty do energii elektrycznej kosztują Iran już ok. miliarda dolarów rocznie.

Co ciekawe, bank centralny Iranu zapowiedział na początku tego roku wprowadzenie własnej kryptowaluty. Jednak dotychczas PayMon nie został wyemitowany, a nie rosnąca popularność bitcoina może ten moment oddalić jeszcze bardziej.

Więcej o:
Komentarze (12)
Irańczycy na potęgę wykopują bitcoiny. W kraju może zabraknąć przez to prądu
Zaloguj się
 • mis_kolargol13

  Oceniono 3 razy 3

  Panie, we Pan wyedytuj ten bzdet i opublikuj go jeszcze raz. Na razie to bełkot, a nue artykuł

 • veni.vici

  Oceniono 3 razy 3

  a co USA ma do bitcoina...?!

 • udet1124

  Oceniono 2 razy 2

  Wystarczy uwolnić ceny energii ale wtedy ludność bèdzie protestować. Pytanie czy nie kopie ich rząd.

 • jan.go

  Oceniono 5 razy 1

  Dawno dawno temu Holendrzy cebulki tulipanów i co prawda od tego czasu im akurat udało się straty odrobić ale upadek był,imponujący ,Człowiek miewa jako społeczeństwo tendencję do destrukcji

 • tinley

  Oceniono 3 razy 1

  Jeszcze jeden powód dla USA aby crypto albo wziąc na smycz albo unicestwic.

 • e50504

  Oceniono 4 razy 0

  " USA są zaniepokojone wzrostem popularności bitcoina wśród irańskich obywateli."

  A ktoś ich o coś pytał?

 • internauta2013

  Oceniono 6 razy 0

  O co chodzi z tymi koparkami i wykopywaniem bitcoinów? Kto te bitcoiny zakopał i czy w Polsce też można coś wykopać?

 • an_ma_o

  Oceniono 4 razy -2

  Hahahaha yankesow Persowie jeszcze nie raz ograja :-)))) proponuję niech trumpek nalozy sankcje na Internet ....ZERO Interneta w USA bo to samo zło

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX