Niedziele handlowe - lipiec 2019. Czy sklepy będą jutro otwarte?

Niedziele handlowe 2019. Ustawa o zakazie handlu działa w Polsce już od ponad roku. Jednak żeby wiedzieć, w którą niedzielę możemy w 2019 r. pójść do sklepu i zrobić zakupy musimy zagłębić się w jej szczegóły.
Zobacz wideo

Z zapisów w dokumencie możemy się dowiedzieć, że niedzielny zakaz handlu jest wprowadzany w naszym kraju stopniowo. O ile w 2018 r. w siódmym dniu tygodnia zakupy mogliśmy zrobić dwa razy w miesiącu, o tyle w 2019 r. mamy tylko jedną niedzielę handlową. Wyjątkami są tu dwa miesiące, w czasie których wypadają Wielkanoc oraz Boże Narodzenie. 

Niedziele handlowe 2019. Czy 14 lipca wielkie sklepy i galerie handlowe będą otwarte?

Czy jednak niedziela 14 lipca jest w naszym kraju niedzielą handlową? Otóż według przepisów, nie. Największe sklepy, galerie handlowe i supermarkety będą jutro zamknięte, gdyż niedziela handlowa w lipcu, tak jak i w pozostałych miesiącach w tym roku, to ostatnia niedziela miesiąca. Tak samo będzie też za tydzień. Na niedzielne zakupy będziemy mogli się udać dopiero 28 lipca. 

W przyszłym roku obostrzenia w handlu będą jeszcze większe, ponieważ sklepy zamknięte będą - z pewnymi wyjątkami - w każdą niedzielę. 

Zakaz handlu w niedziele korzystny dla małych sklepów?

Tak naprawdę więc niedziele handlowe powoli już zaczynają być przeszłością. Czy to dobrze? Zdania są tutaj podzielone, choć ostatnio członek zarządu jednej z największych hurtowni spożywczych w Polsce firmy Eurocash mówił, przytaczając konkretne dane, że ustawa o zakazie handlu jest korzystna dla małych sklepów. Problem mają za to mieć wielkie placówki, których sprzedaż spadła. 

Więcej o: