Koalicja Obywatelska składa obietnice. Wśród nich jest zniesienie zakazu handlu w niedzielę

W piątek rozpoczął się Kongres Programowy Koalicji Obywatelskiej (KO). Opozycja zapowiada likwidację wprowadzonego w 2018 r. przez PiS zakaz handlu w niedziele. Jednocześnie obiecuje pracownikom - także spoza branży handlowej - przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu.
Zobacz wideo

Wśród listy obietnic i zapowiedzi zmian, jak donosi "Rzeczpospolita", cytując Andrzeja Rzońcę - głównego ekonomistę PO - są zniesienie biurokracji krępującej firmy, niższy podatek CIT dla najlepiej rozwijających się spośród nich, likwidację prawa "apteka dla aptekarza", zmiany w polityce wiatrowej, które pozwolą samorządom decydować gdzie może powstać farma wiatrowa czy zniesienie restrykcji związanych z obrotem ziemią.

Podczas Forum Programowego KO, które odbywać się będzie w dniach 12-13 lipca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, przedstawiciele PO zapowiedzieli ponadto rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Jednak to, co obywatela i konsumenta może interesować najbardziej, to twarda deklaracja zniesienia wprowadzonego przez PiS rok temu zakazu handlu w niedzielę. Jednocześnie koalicja PO i Nowoczesnej proponuje dwie wolne w miesiącu niedziele dla wszystkich pracowników, także tych niepracujących w handlu.

Zakaz handlu w niedzielę w opinii Polaków

Według sondażu Instytutu Pollster z kwietnia 2019 r. większość Polaków nie chce restrykcyjnego zakazu handlu w niedziele. Najwięcej ankietowanych, bo 36 proc., stwierdziło, że zakupy chce robić we wszystkie niedziele, zaś 21 proc. badanych uważa, że handlowe powinny być dwie niedziele w miesiącu.

Jednocześnie 25 proc. spośród ankietowanych wyraziło opinię, że chce całkowitego zakazu handlu we wszystkie niedziele w miesiącu.

Więcej o: