Korea Północna: Kim Dzong Un dokonał inspekcji nowego okrętu podwodnego. "To złowrogi sygnał"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un obejrzał nowy okręty podwodny. Jednostka ta została zbudowana pod "specjalnym nadzorem" głowy państwa - podała koreańska państwowa agencja KCNA. Inspekcja ta może mieć znaczenie polityczne i być próbą zwiększenia presji na USA.
Zobacz wideo

Korea Północna ma ok. 70 okrętów podwodnych, ale tylko jedną znaną eksperymentalną łódź podwodną zdolną do przewożenia pocisków balistycznych. Analitycy uważają, że rozmiar nowej jednostki Korei Północnej sugeruje, że docelowo ma ona transportować takie pociski - pisze "The Guardian".

Korea Północna się zbroi? Eksperci: Inspekcja okrętu podwodnego ma znaczenie polityczne

Agencja KCNA nie podała informacji na temat systemu uzbrojenia, w który został wyposażony nowy okręt podwodny. Nie wiadomo także, gdzie odbyła się inspekcja. Koreańskie media przekazały jednak, że okręt ma działać u wschodnich wybrzeży Korei Północnej.

- Operacyjne możliwości okrętu podwodnego to istotny element obrony naszego kraju, otoczonego ze wschodu i zachodu przez morze - powiedział Kim Dzong Un

Eksperci uważają, że inspekcja nowego okrętu podwodnego, której dokonał przywódca Korei Północnej, ma znaczenie polityczne i może wpłynąć na stosunki na linii Waszyngton-Pjongjang. Prawdopodobnie nie jest przypadkiem, że ujawnienie informacji o łodzi podwodnej nastąpiło w dniu, gdy doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton przybył do Korei Południowej, aby spotkać się z koreańskimi urzędnikami - pisze agencja AP

- Uważam to za złowrogi sygnał - mówi Ankit Panda z Federacji Amerykańskich Naukowców (FAS), cytowany przez "The Guardian". Dodaje też, że widać, że jednostka jest wyjątkowo duża.

Stosunki na linii USA-Korea Północna. W kwestii denuklearyzacji nie znaleziono porozumienia

Sytuacja między USA a Koreą Północną jest napięta. Pierwszy szczyt w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una miał miejsce w czerwcu 2018 roku w Singapurze. Drugie spotkanie przywódców odbyło się 27 lutego 2019 roku w Hanoi. Obie strony nie znalazły jednak porozumienia, a negocjacje zostały przerwane. 

Korea Północna wstrzymała testy jądrowe oraz testy pocisków międzykontynentalnych, jednak ostrzegła, że może je wznowić, jeśli do końca roku USA nie złagodzą sankcji nałożonych na państwo Kim Dzong Una. Analitycy uważają, że inspekcja nowego okrętu podwodnego, której dokonał przywódca Korei Północnej to ostrzeżenie dla Donalda Trumpa

Więcej o: