Ustawa o cenach prądu. Media: Szpitale muszą udowodnić, że są szpitalami

Szpital - jak każda firma - dostaje od dostawcy fakturę za prąd. Aby otrzymać zniżkę na podstawie nowej ustawy, musi odesłać fakturę i udowodnić temu samemu dostawcy, że ...jest szpitalem. Jak donosi serwis RMF24.pl, tak w dużym skrócie wygląda działanie nowego rozporządzenie do ustawy o cenach prądu m.in. dla małych firm.
Zobacz wideo

19 lipca weszło w życie rozporządzenie do ustawy o cenach prądu. Zawiera ono m.in. sposoby wyliczania zwrotów różnicy ceny energii elektrycznej. 

.

Głównym celem rozporządzenia jest określenie zasad rozliczania pomiędzy przedsiębiorstwami obrotu a Funduszem Wypłat Różnicy Ceny oraz sposobu wyznaczania obowiązujących 30 czerwca 2018 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych

- podało w komunikacie Ministerstwo Energii.

Małe firmy, instytucje publiczne i szpitale dostały czas, by do końca tego tygodnia, złożyć oświadczenie, które będzie uprawniało je do płacenia w najbliższych sześciu miesiącach takich rachunków za prąd jak w poprzednim roku, kiedy był on sporo tańszy. Jeśli tego nie zrobią, muszą liczyć się na znaczną podwyżką opłat.

Musimy oświadczyć dostawcy energii, że jesteśmy szpitalem. Nie jesteśmy zakładem blacharskim, czy fryzjerskim. U nas nic się od 40 lat nie zmieniło. To dość absurdalne. Musimy wykazać zużycia energii jakie były u nas realizowane. To ma być potwierdzeniem, że chcemy tańszą energię

- powiedział w rozmowie z RMF FM Marcin Mikos, wicedyrektor szpitala im. Józefa Dietla w Krakowie.

Dostawcy prądu niechętnie informują małe firmy, instytucje i szpitale o możliwości wnioskowania o brak podwyżki. Czemu? To oni będą musieli pokryć różnice. Wprawdzie rząd zapowiedział już rekompensaty, ale nadal nie wiadomo w jakiej wysokości i kiedy byłyby one zrealizowane.

Nowelizacja ustawy

W czerwcu Sejm przyjął nowelizację ustawy o cenach prądu. Zagłosowało za nią 259 posłów, 145 było przeciw, a 22 wstrzymało się od głosu. Nowela przewiduje zamrożenie cen energii dla odbiorców przez cały 2019 r. na poziomie cen z czerwca 2018 r. Zmiany dotyczą gospodarstw domowych oraz małych i mikro- firm, szpitali, samorządów i jednostek finansowanych z pieniędzy publicznych. 

Więcej o: