Lotnisko Chopina przebiło barierę 10 mln pasażerów. Ale w lipcu spadek. Przez uziemione boeingi

Lotnisko Chopina odnotowało w lipcu nieznaczny spadek liczby obsłużonych pasażerów. Było ich 1,92 mln, czyli o 0,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Na statystyki wpłynęły uziemione samoloty boeing 737 Max, które linie lotnicze musiały zastąpić mniejszymi maszynami.

Wakacje są dla Lotniska Chopina całkiem udane, ze statystyk wynika jednak, że port obsłużył nieco mniej pasażerów niż rok wcześniej. W lipcu było och 1 mln 928 tysięcy, czyli o 0,3 proc. mniej niż rok wcześniej - czytamy w oficjalnym komunikacie

Na lipcowe statystki duży wpływ miało niewątpliwie uziemienie samolotów typu Boeing 737 MAX. Operujący z naszego lotniska tymi maszynami przewoźnicy musieli je zastąpić samolotami, które na pokład zabierają mniejszą liczbę podróżnych. Mniej pasażerów mieści się również w samolotach linii, które przejęły rynek, po upadłości Small Planet Airlines - wyjaśniają eksperci z portu Chopina

>>> Stewardesa zdradza sposób na wyjątkowo "niesfornych" pasażerów. Sztuczne turbulencje

Zobacz wideo

Lotnisko Chopina przebiło magiczną barierę 10 mln pasażerów

Dobrą wiadomością jest fakt, że od początku roku stołeczne lotnisko obsłużyło ponad 10,53 mln pasażerów, czyli o prawie 600 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W ruchu międzynarodowym podróżowało ok. 9,53 mln osób (więcej o ok. 570 tys.). W porównaniu z pierwszymi siedmioma miesiącami roku ubiegłego 10 tysięcy więcej podróżnych wybrało też z połączenia na trasach krajowych. Z takiej możliwości skorzystało nieco ponad 900 tysięcy podróżnych

Sumując od początku roku do lipca, w pierwszej trójce najbardziej obleganych połączeń rejsowych z Lotniska Chopina znalazły się loty do Londynu, Paryża i Kijowa. Z kolei wśród destynacji wakacyjnych największą popularnością cieszyły się Antalya, Hurgada i Marsa Alam. 

W ubiegłym roku lotnisko Chopina pobiło historyczny rekord odprawiając 17,76 mln pasażerów. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrost wyniósł 12 proc. 

Tegoroczne statystki są zgodne z wcześniejszymi prognozami portu. 

Uziemione samoloty popsuły statystyki

Niewielki spadek liczby obsłużonych pasażerów nie jest jedynym skutkiem uziemienia samolotów Boeing 737 max. Zdaniem firmy badawczej OAG na braku maszyn ucierpiały linie lotnicze na całym świecie. Mogły ponieść łączne straty w wysokości 4,1 mld dol.

Czytaj też: Lotnisko Chopina czeka rozbudowa. Inwestycja może być uciążliwa dla Warszawiaków

Linie lotnicze brak maszyn boeinga rekompensują wynajmując inne samoloty. Są one jednak mniej "pojemne" i zużywają więcej paliwa. Sednem ekonomicznego sukcesu Maxów było kilkunastoprocentowe obniżenie kosztów. Zawarcie kontraktów z dostawcami nowych maszyn generuje dodatkowe koszty, które nie zawsze da się odzwierciedlić w cenie biletu, szczególnie kiedy jest on rezerwowany z dużym wyprzedzeniem. 

Więcej o: