Piotr Woźniak-Starak, jego matka i ojczym posiadają majątek wart 5,9 mld zł. Z czego się składa?

Piotr Woźniak-Starak, Anna Woźniak Starak i Jerzy Starak tworzą jedną z najbogatszych rodzin w Polsce. Z czego składa się majątek wart 5,9 mld zł? Polpharma to jego główny składnik, ale nie jedyny.

Piotr Woźniak-Starak, Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak są jedną z najbogatszych rodzin w Polsce. W oficjalnym rankingu Forbes z majątkiem wartym 5,9 mld złzajmują trzecie miejsce wśród polskich klanów. Wyprzedzają ich Grażyna, Dominika i Sebastian Kulczyk, cieszący się majątkiem wycenianym na 15,7 mld zł i Zygmunt Solorz wraz ze dziećmi - Aleksandrą, Tobiasem i Piotrem. Ich dobra warte są 10,1 mld zł.

Polpharma najcenniejszym składnikiem majątku rodziny Woźniak-Starak

Najcenniejszym składnikiem majątku rodziny Woźniak-Starak jest firma farmaceutyczna Polpharma. Jej właścicielem jest Jerzy Starak. Jeden z liderów branży to producent m.in. Etopiryny, Ibufenu, Polopiryny, Ranigastu czy Skorbolamidu. Jerzy Starak jest również właścicielem spółki Spectra Holding, przez którą formalnie kontroluje Polpharmę. 

Farmaceutyczna firma swojego właściciela zmieniła w roku 2000. Imperium rozbudował o dwie inne firmy działające w tej samej branży - m.in. warszawską fabrykę Polfa produkującą Biseptol, Xylogel, Acard czy Allertec.  Dzięki odniesionym sukcesom możliwe było przejęcie zagranicznych firm farmaceutycznych.

Jerzy Starak jest absolwentem warszawskiej Akademii Rolniczej. Może pochwalić się również udziałami w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica i Herbapolu Lublin. To za jego sprawą w Polsce ekspansję rozpoczęły duże zagraniczne koncerny - Nutrica (producent m.in. mleka dla dzieci) i Colgate-Palmolive. 

Rodzina Staraków ma majątek wart blisko 6 mld zł

Anna Woźniak-Starak jest właścicielką restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich. Ma powiązania z kilkunastoma spółkami zajmującymi się m.in. produkcją filmową. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, właścicielką licznych nieruchomości a także dzieł sztuki. W swoich zbiorach ma dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Xawerego Dunikowskiego i Wojciecha Fangora. 

Piotr Woźniak-Starak to producent filmowy. Założone przez niego Watchout Studio zajmuje się produkcjami filmowymi, reklamowymi i promocyjnymi. Widzom Woźniak-Starak najbardziej kojarzy się z filmami "Bogowie", którego był producentem i "Sztuka Kochania: historia Michaliny Wisłockiej". W tym wypadku był producentem wykonawczym.  

Czytaj też: Lista 100 najbogatszych Polaków "Wprost". Bardzo duży spadek Czarneckiego

Piotr Woźniak-Starak dzięki Watchout Studio osiągnął przychody na poziomie ponad 27 mln zł. Młody producent, według informacji medialnych, na samym filmie "Bogowie" zarobił ok. 4 mln zł. Piotr Woźniak-Starak jest pasierbem Jerzego Staraka i mężem Agnieszki Woźniak-Starak, znanej dziennikarki. 

Więcej o: