Rolnicy chcą obniżenia wieku emerytalnego do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn

Rolnicy wystąpili z wnioskiem o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym, która reguluje granice wieku emerytalnego m.in. dla osób pracujących w rolnictwie. Według wnioskodawców, emerytura rolników powinna przysługiwać im wcześniej, ponieważ nie obejmują ich takie udogodnienia jak urlop wypoczynkowy, macierzyński czy wychowawczy.
Zobacz wideo

Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronach Krajowej Rady Izb Rolniczych związek wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o zmianę w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wniosek dotyczy obniżenia wieku emerytalnego rolników: dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do 60 lat.

Obniżenie wieku emerytalnego rolników gwarancją zachowania ciągłości gospodarstw

Zdaniem KRIR praca w rolnictwie wymaga od nich ciągłej dyspozycji, a rolnicy nie mogą liczyć na dłuższe przerwy tak jak pozostali pracownicy, których obowiązują urlopy wypoczynkowe, macierzyńskie czy wychowawcze.

Podniesienie wieku emerytalnego skutkowało także tym, że rodzice później przekazują swoim dzieciom gospodarstwa rolne. Konsekwencją tego jest rezygnacja młodych ludzi z zajmowania się rolnictwem. Według wnioskodawców wcześniejsze emerytury gwarantują zachowanie ciągłości funkcjonowania gospodarstw rolnych. Od października 2017 roku wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Drugim warunkiem otrzymania emerytury jest płacenie składek w KRUS przez co najmniej 25 lat pracy. Od 1 marca 2019 najniższa podstawowa emerytura rolnicza wynosi 938,97 złotych.