Pierwszy leasing pojazdów przez internet w Polsce. Francuska grupa wchodzi na polski rynek

Francuska grupa Cofidis wchodzi na polski rynek z ofertą leasingu online. Technologię do obsługi klienta dostarczy polski start up Carsmile.
Stworzyliśmy mechanizm umożliwiający uzyskanie finansowania na samochód całkowicie online, bez wychodzenia z domu i bez dostarczania papierowych dokumentów. Pierwszy e-leasing

- mówi współtwórca i prezes Carsmile Łukasz Domański. Spółka zwraca uwagę, że rynek leasingowy w Polsce jest daleko w tyle jeśli chodzi o innowacje, m.in. w zestawieniu z bankami. Przekonuje, że o ile w bankach klient wnioskując o kredyt składa wniosek w aplikacji, umowę otrzymuje elektronicznie, a podpisuje ją SMS-em, o tyle w leasingu wciąż dominują wnioski papierowe.

Jako przyczynę takiego stanu rzeczy Carsmile wskazuje brak potrzeby innowacji - rynek w "tradycyjnym" modelu i tak dynamicznie rósł. Wskazuje jednak, że od 2019 r. rynek leasingu kurczy się, na co mogą mieć wpływ nie tylko zmiany podatkowe.

.. carsmile

Jak działa e-leasing?

Wniosek o e-leasing składa się internetowo. Inteligentny algorytm weryfikuje tożsamość użytkownika, analizuje zawarte we wniosku dane finansowe oraz automatycznie odpytuje bazy dłużników. Następnie wydaje wstępną decyzję kredytową. Gdy jest ona pozytywna, w panelu klienta udostępniana jest umowa leasingowa

- czytamy w informacji prasowej Carsmile i francuskiego Cofidis. Ta druga spółka należy do międzynarodowej grupy finansowej Credit Muttuel.

"Przeszkodą" dla całkiem internetowego procesu jest... prawo. Zgodnie z przepisami z Kodeksu cywilnego, umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Dlatego w leasingu internetowej umowę dostarcza pod wskazany adres kurier.

>>>Czy The Stig z Top Gear mówi? Przekonał się o tym Tomasz Korniejew z Moto.pl. Zobaczcie film z ich zaskakującego spotkania:

Zobacz wideo

Drożej niż za najem

Łukasz Domański oraz dyrektor handlowy i rozwoju biznesu Cofidis w Polsce Marcin Szulc zwraca też uwagę na dodatkową korzyść z wdrożenia e-leasingu w Polsce. Jest nią odwrócenie czynności związanych z zakupem samochodu, a w efekcie skrócenie czasu, jaki trzeba na to przeznaczyć.

Według badań Deloitte, wybór wymarzonego auta zajmuje średnio 80 dni. Dopiero po tym czasie nabywca składa wniosek o finansowanie. Jeżeli okaże się, że nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, aby kupić wymarzone auto, musi rozpocząć poszukiwania od nowa.

Mając do dyspozycji wniosek online, który można potraktować jako swego rodzaju kalkulator leasingowy, możemy najpierw sprawdzić, na jakie auto nas stać, a dopiero później szukać wymarzonego auta, już w założonym budżecie

- podkreślili współtwórcy e-leasingu.

.. carsmile

Carsmile oferuje także najem długoterminowy pojazdów. Rata w tym przypadku będzie o kilkaset złotych niższa niż w przypadku leasingu. Jak tłumaczy spółka, to efekt kalkulacji w cenie usługi kosztu wykupu przez klienta pojazdu po okresie leasingu.

Więcej o: