Nieoficjalnie: Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2020 r. Zerowy deficyt

Potwierdzają się wczorajsze medialne doniesienia, jakoby wstępny projekt budżetu państwa na 2020 r. nie przewidywał deficytu. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, faktycznie na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt zrównoważonego budżetu.
Zobacz wideo

AKTUALIZACJA: Premier Mateusz Morawiecki potwierdził na konferencji prasowej, że w 2020 r. rząd planuje zrównoważony budżet, bez deficytu.

Czytaj więcej: Mateusz Morawiecki pokazał wstępny budżet Polski na 2020 r. Zerowy deficyt

---

Informacje o wstępnym projekcie budżetu bez deficytu podało na Twitterze Radio Zet, powołując się na źródło zbliżone do rządu. Dziś nad projektem budżetu pracowała Rada Ministrów.

O zrównoważonym budżecie pisze także portal wpolityce.pl. Oficjalne potwierdzenie jest oczekiwane o 13:00, podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego.

O tym, że we wstępnym projekcie budżetu nie będzie deficytu budżetowego, pisała w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Założenia budżetu na 2020 r.

Według informacji portalu wpolityce.pl, w projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. przyjęto prognozę dochodów i wydatków budżetu państwa w kwocie 429,5 mld zł. Relacja długu publicznego do PKB ma spaść poniżej 47 proc.

W projekcie budżetu przyjęto m.in. wzrost PKB w 2020 r. na poziomie 3,7 proc., średnioroczny wzrost cen o 2,5 proc. i , wzrost spożycia prywatnego o 6,4 proc.

W projekcie budżetu założono obniżki podatków przyjęte przez rząd, m.in. PIT 0 proc. dla młodych (działa od sierpnia br.) czy powszechną obniżkę stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. wraz z wyższymi kosztami uzyskania przychodu (ma działać od października br.), utrzymano np. finansowanie programu Rodzina 500 plus czy Mama 4 plus (świadczenie dla kobiet, które wychowały min. czworo dzieci, a nie mają prawa do emerytury minimalnej).

Wydatki na ochronę zdrowie w 2020 roku przekroczą 5 proc., a na obronę narodową 2 proc. Na zdrowie Polaków zostanie przeznaczone rekordowe ponad 109 mld zł, a budżet obronny wzrośnie o około 5 miliardów złotych i wyniesie blisko 50 mld zł

- czytamy w artykule.

Czytaj też: Zerowy deficyt w 2020 roku? Ekspert: "Da się to zrobić kombinacją jednorazowych środków i podwyżek podatków"

Więcej o: