Dobra wiadomość dla 12 mln Polaków. Są środki na modernizację bloków z "wielkiej płyty"

Nieruchomości wykonane z "wielkiej płyty" mają szansę na drugie życie. Resort inwestycji przewiduje bowiem wyasygnowanie środków na gruntowną modernizację tego typu budynków. Zdaniem ekspertów, prawidłowo ocieplone mają szansę "dobić" stu lat.

Resort inwestycji i rozwoju zapewnia, że w ustawie o termomodernizacji budynków znajdą się środki na gruntowną modernizację budynków wykonanych z "wielkiej płyty". Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" w obszernym materiale poświęconym tego typu budownictwu, odpowiednie przepisy mają szansę być uchwalone jeszcze w tym roku. Wejść w życie mają w roku 2020. 

Wielka płyta może "dobić" do setki

Spośród 60 tys. domów z "wielkiej płyty" jakie znajdują się w Polsce ok. 50 tys. może wymagać wzmocnienia tzw. "warstwy fakturowej", a 24 tys. termomodernizacji. Finansowanie zapewnione przez resort ma wystarczyć na inwestycje dla 4 tys. budynków - podaje DGP. 

Oprócz dobrej wiadomości jest i zła. Niektóre ocieplenia, która na przestrzeni ostatnich lat zostały wykonane przez administratorów budynków, mają marne szanse, by przetrwać kolejne dekady. Dlatego za jakiś czas ocieplenia zostaną wymienione - tym razem łącznie z naprawą tzw. wieszaków, niezbędnych, zdaniem ekspertów, do wydłużenia żywotności wielkiej płyty. Budynki, które jeszcze ocieplone nie zostały, mają szansę być zmodernizowane już z uwzględnieniem tej procedury. 

>>> Ochrona środowiska jest niezbędna. Wszyscy zapłacimy za zmianę klimatu. Gotówką

Zobacz wideo

Po modernizacji łączny czas użytkowania budynków z "wielkiej płyty" może wynieść zatem nawet i około stu lat. To dobra wiadomość dla nawet 12 mln Polaków, którzy w tego typu budynkach mieszkają. 

Nie tylko ocieplenie

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju środki chce przeznaczyć nie tylko na ocieplenie budynków. Na dachach bloków i kamienic mogą pojawić się baterie słoneczne. Potencjalna wartość inwestycji w budynkach z wielkiej płyty jest szacowana na 25,8 mld zł w tym: termomodernizacja - 17,2 mld zł i montaż kotew - 8,6 mld zł. Wartość dofinansowania publicznego w formie premii może wynieść 7 mld zł - informuje resort.

O środki będą mogły występować gminy. Premie remontowe mają sięgać 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć. W przypadku, gdy budynki komunalne, które będą poddawane remontom, są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Czytaj też: Masz mieszkanie w wielkiej płycie? Jego cena może wzrosnąć. Tylko najpierw trzeba trochę włożyć

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń już w styczniu zapewniał, że "nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo budynków z wielkiej płyty", w związku z czym ich modernizacja jest uzasadniona ekonomicznie.

Więcej o:
Komentarze (116)
Dobra wiadomość dla 12 mln Polaków. Są środki na modernizację bloków z "wielkiej płyty". Postoją i 100 lat
Zaloguj się
 • fafik.laciaty

  Oceniono 49 razy 41

  Proszę Państwa - te bloki dobiją nie do 100 a do 400 lat. To są konstrukcje z żelbetowych płyt o grubości 12-16 cm. Pod względem trwałości biją całą dzisiejszą deweloperkę na głowę.
  Przypomnijcie sobie wybuch gazu w Gdańsku - 2 piętra zmiotło, blok poleciał 6 czy 7 metrów w dół i ustał - nie zawalił się. Albo pooglądajcie zdjęcia z Donbasu. Blok dostaje kilka razy rakietą Grad i dalej stoi.

 • iremus

  Oceniono 29 razy 25

  Zdaniem ekspertów, prawidłowo ocieplone mają szansę "dobić" stu lat......
  Ciekawe z jakiej dyscypliny są to "eksperci" ale na pewno nie z budownictwa wielkopłytowego i wielkoblokowego. Budynki realizowane w tej technologii wytrzymają dłużej niż 5 wieków i to bez dodatkowej izolacji termicznej. Już w tej chwili niektóre bloki mają po 60 lat i mają się konstrukcyjnie doskonale porównując je z kamienicami z przełomu XIX-XX wieku stojącymi ponad 110 lat pomimo, że nie mają żelbetowych fundamentów i wieńców. W czasach komuny nad konstrukcją budynków pracowały całe sztaby inżynierów kształconych nie w KULach ale na politechnikach.

 • coelka

  Oceniono 17 razy 15

  U mnie w spóldzielni spóldzielnia na ocieplenie wzięła kredyt, robi juz kończy całe osiedle i kredyt został na iles lat podzielny pomiedzy mieszkańców i przez chyba 6 lat mamy wyzszy czynsz, dlaczego teraz maja im zrobic za darmo , troche to jednak niesprawiedliwe .

 • pan.szklanka

  Oceniono 27 razy 15

  Rozchodzi się, aby kumple Morawieckiego z banków, mogli udzielać kredytów hipotecznych wielopokoleniowych.
  Proszę pamiętać, że podczas pierwszej smuty pisowskiej (2005-7) nieruchomości wzrosły średnio ponad 100%. Kilkadziesiąt miliardów nagrabili we frankach (za co Marcinkiewicz dostał posadę w Goldman Sachs). Transfer pieniędzy z budżetu nastąpił również przy okazji sławnego Rodzina na Swoim, które to kredyty paradoksalnie obarczone były wyższą marżą.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 18 razy 14

  "SĄ PIENIĄDZE" ciekawe, gdzie ...
  Obiecują już naprawdę wszystko i wszystkim. Pewnie również obiecają np zwiększenie limitów połowów dorsza.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 11 razy 11

  Tylko durnie uwierzą w kolejna obietnice pisowskiego Ministra. Bloki są spółdzielcze i większość z nich już została ocieplona na koszt Spółdzielni Mieszkaniowych.

 • mr.kite53

  Oceniono 9 razy 9

  Mieszkam w takim ,tam zwykłą wiertarką udarową dziury nie wywiercisz tylko spalisz wiertło i wiertarkę.Zresztą dzisiaj takiego cementu już nie produkują cementownie. W tamtych czasach był cement portlandzki on był ciemnoszary a im ciemniejszy tym lepszy nie tak jak dzisiaj prawie biały.

 • rzywwy

  Oceniono 8 razy 6

  A Ci, którzy żyli skromnie, płacąc większe czynsze, po to aby spłacić kredyt na ocieplebie wraz ze wzmocnieniem warstwy fakturowej, usłyszą od rządu: "kiss my ass so what?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX