Nieruchomości. Na spadku sprzedaży mieszkań od deweloperów korzysta rynek wtórny

Popyt na polskim rynku mieszkaniowym wciąż nie maleje. Nadal chętnych jest więcej niż nowo wybudowanych mieszkań oddanych do użytku. Zapotrzebowanie powoduje ożywienie także w sektorze mieszkań używanych, a te nawet przy ogólnym wzroście cen mieszkań nadal pozostają tańsze niż lokale z rynku pierwotnego.

"W 2018 r. podpisano 525,1 tys. aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości, o 7,6 proc. więcej niż rok wcześniej" - podał GUS. Jak policzył urząd, w zeszłym roku sprzedaż mieszkań używanych wzrosła o 7,1 proc. w siedmiu największych miastach Polski. Dane urzędu wskazują ponadto na zależność - im mniej nowych mieszkań sprzedają deweloperzy, tym więcej transakcji jest zawieranych na rynku wtórnym. Co więcej, nietrudno zauważyć wzrost cen mieszkań w ostatnim kwartale - zarówno nowych, jak używanych.

Wskaźniki zmian cen lokali mieszkalnychWskaźniki zmian cen lokali mieszkalnych Główny Urząd Statystyczny

Ostatecznie mieszkanie z drugiej ręki jest zazwyczaj tańsze niż nowe, często można się do niego wprowadzić od razu, a ewentualne koszty odświeżenia lub remontu są z reguły niższe niż pełne dostosowanie stanu surowego do życiowych potrzeb.

>>> Rynek nieruchomości czeka burza? Posłuchaj, co o tym mówi ekspert.

Zobacz wideo

Kredyty i sprzedaż mieszkań w górę

Serwis WNP, powołując się na dane firm REAS JLL, podał, że w pierwszym półroczu 2019 r. deweloperzy mieli sprzedać 31,6 tys. nowych mieszkań. Jest to wynik o 7 proc. gorszy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Co ciekawe, tendencję spadkową dodatkowo urozmaicają bardzo nierówne wyniki sprzedażowe wśród deweloperów.

Statystyki sprzedażowe pierwotnego rynku mieszkaniowego w drugim kwartale i pierwszym półroczu br., mierzone wynikami deweloperów giełdowych, tym razem zaowocowały sprzecznym charakterem sygnałów. Pierwszy z nich to wzrost sprzedaży kwartalnej i spadek półrocznej liczonych rok do roku

- zauważa Jarosław Jędrzyński, ekspert z serwisu RynekPierwotny.pl.

Jednocześnie mamy za sobą najgorętszy od 10 lat kwartał na rynku kredytów hipotecznych i długoterminowych. Udzielono co najmniej 10 proc. więcej kredytów niż w analogicznym okresie rok wcześniej (Amron Sarfin mówi o 10-procentowym wzroście, dane BIK za lipiec - o 16-procentowym). Co więcej, kwota kredytów była o 20 proc. wyższa rok do roku.

Mieszkania używane coraz droższe

Na sytuacji na rynku nieruchomości chcą skorzystać także właściciele mieszkań używanych. Ciągle duży popyt na własne cztery kąty powoduje, że rośnie nie tylko zainteresowanie rynkiem wtórnym, ale także wartości transakcji za mieszkanie używane. Według branżowych ekspertów ceny mieszkań z drugiej ręki w kilku największych miastach podrożały nawet o 20 proc. od początku roku.

Jak zauważyli eksperci z Metrohouse i Gold Finance, największy wzrost zarejestrowano w Gdańsku (22,4 proc. rok do roku). W Warszawie wzrost wyniósł 16,1 proc. rok do roku, co oznacza, że za metr kwadratowy używanego "M" trzeba zapłacić już często powyżej 10 tys. zł. Najmniej mieszkania z rynku wtórnego podrożały w Krakowie, gdzie różnica w cenie wyniosła 6,6 proc. rok do roku.

Więcej o:
Komentarze (35)
Nieruchomości. Na spadku sprzedaży mieszkań od deweloperów korzysta rynek wtórny
Zaloguj się
 • nerrilka

  Oceniono 2 razy 2

  O deweloperów trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem, często coś co jeszcze nie jest wybudowane. Na wtórnym można sobie obejrzeć dokładnie to co jest i czas oczekiwania może być krótszy.

 • bandogxxx

  Oceniono 1 raz 1

  "Serwis WNP, powołując się na dane firm REAS JLL, podał, że w pierwszym półroczu 2019 r. deweloperzy mieli sprzedać 31,6 tys. nowych mieszkań. Jest to wynik o 7 proc. gorszy niż w analogicznym okresie rok wcześniej".

  "W okresie styczeń-czerwiec 2019 r. oddano do użytkowania 94,7 tys. mieszkań, tj. o 14,4 proc. więcej niż przed rokiem - poinformował we wtorek we wstępnych danych Główny Urząd Statystyczny (GUS)".

 • dublet

  Oceniono 11 razy 1

  Od 20 lat czekam na spadek ceny, bo tak piszą specjaliści na forum gazeta pl. Podobno starzy wymierają a młodzi wyjeżdżają, przyrost też spada i nie będzie chętnych na te pozostawione mieszkania. Na razie już 20 lat mieszkamy z żoną i dwójką dzieci u teściowej w 1 pokoju i jesteśmy gotowi gnieździć się następne 20 lat aż ceny spadną do 2 tys zł za m2.

 • elizjum89

  0

  Po przeliczeniu wszystkich kosztów zdecydowaliśmy się na nowe mieszkanie od fabryki domów na Białołęce, a to dlatego, że woleliśmy urządzić je od podstaw po swojemu niż poprawiać po kimś sprzed lat.

 • mieszkaniec_1

  0

  Mieszkania na rynku wtórnym schodzą jak ciepłe bułeczki. W Warszawie jedynie na Białołęce da się znaleźć mieszkania w dobrej cenie i bez długiego czekania. Ciekawą inwestycją jest Ostródzka Park!

 • kamuimac

  Oceniono 4 razy 0

  rynek wtórny istaniał od zawsze - tyle że na nim mieszkania zazwyczaj nigdy nie trafiaja na żadne ogłoszenia - bo ludzie kupują kupowali i będą je kupować od ręki .

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy -1

  W skrócie:
  1. Mieszkania używane drożeją, tak jak wszystkie mieszkania.
  2. Wzrost cen trwa nieprzerwanie od ponad 10 lat, zmienia się jedynie jego dynamika.
  3. Mieszkania używane są i pozostaną tańsze od nowych.

  A teraz coś ode mnie:
  Mieszkania używane to zwykle coś gorszego, w starych blokach. Nie zawsze, ale zwykle.
  Za to mają poważne zalety:
  1. Są tańsze.
  2. Jest ich spory wybór, im większy wybór, tym lepiej.
  3. Zwykle są bliżej centrum
  4. Są. Po prostu SĄ. Nie ma mowy o opóźnieniu budowy, czy innych bzdetach. Kupujesz istniejący lokal i już.
  5. Ryzyko jest wyraźnie mniejsze. Po prostu kasa za mieszkanie. Nie ma ryzyka, że deweloper zbankrutuje, że wzrosną ceny cementu, że coś innego się wydarzy. Nadal są jakieś ryzyka, ale zdecydowanie mniejsze niż przy zakupie dziury w ziemi.
  6. Mieszkania stare nie znajdują się w polu. Są drogi, szkoły, trawniki, itd. Wiadomo co i gdzie jest, nie ma ściemy i obietnic.

 • udet1124

  Oceniono 1 raz -1

  Wzrost nie dziwi. Zamiast czekać na wybudowanie nowego min. 18mcy, mamy używane od ręki lub remont do miesiąca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX