Pięć razy szybciej niż dźwięk. Amerykańska broń hipersoniczna coraz bliżej. Testy już w 2022 r.

Amerykańska armia chce mieć na wyposażeniu broń hipersoniczną. Zgodnie z zapowiedzią jej prototyp stworzy firma Dynetics Technical Solutions, a integratorem systemu nowoczesnego uzbrojenia będzie koncern Lockheed Martin.

Jak donosi amerykański serwis branży zbrojeniowej Defense News, powołujący się na doniesienia z Kongresu Stanów Zjednoczonych, armia USA jest coraz bliżej stworzenia systemu broni hipersonicznej zwanej LRHW (Long Range Hypersonic Weapon). Broń hipersoniczna dalekiego zasięgu ma być zdolna do wysyłania pocisków z prędkością pięciokrotnie większą niż prędkość dźwięku. Serwis mówi o tym, że broń wyposażona w mobilną platformę naziemną może być gotowa do 2023 r. Pomóc w tym ma podpisany właśnie kontrakt na zbudowanie prototypu.

Dostarczenie broni hipersonicznej zapewni krytyczną zdolność bojową armii, wspierając strategię obrony narodowej. (...) Dzięki wspólnemu wysiłkowi naszych partnerów w przemyśle i Departamentu Obrony rozwiniemy ten strategiczny system broni

- podkreślił w komunikacie z 30 sierpnia 2019 r. Neil Thurgood, generał armii amerykańskiej.

Prototyp hipersoniczny za duże pieniądze

Autorem prototypu broni ma być Dynetics Technical Solutions, firma z Alabamy. Na projekt pierwszych zestawów prototypowych układów hipersonicznych amerykańska firma otrzyma 351,6 mln dolarów. W związku z nowym rodzajem uzbrojenia przed amerykańskim przemysłem zbrojeniowym stoi duże wyzwanie stworzenia zaplecza produkcyjnego nowego systemu. W chwili obecnej nie ma jeszcze w USA bazy przemysłowej dostosowanej do sprawnego i ekonomicznego produkowania tej broni na większą skalę.

>>> Hiroszima i Nagasaki. Sprawdź nagrania, które były tajne aż do lat 70-tych.

Zobacz wideo

Dynetics Technical Solutions będzie zarządzać pracą zespołu, na który złożą się takie firmy jak Raytheon (główny podwykonawca odpowiedzialny m.in. za systemy sterowania), General Atomics Electromagnetic Systems (odpowiadający m.in. za część elektryczną nowego systemu) czy Lockheed Martin, która ma zbudować mobilną naziemną wyrzutnię dla przyszłej broni hipersonicznej. Wartość kontraktów dla ostatniej z firm związanych z projektem broni przyszłości przekroczyły już sumę dwa i pół mld dolarów.

Pierwszy test w warunkach terenowych przewidziano już na rok 2022 rok.

Więcej o:
Komentarze (108)
Pięć razy szybciej niż dźwięk. Amerykańska broń hipersoniczna coraz bliżej. Testy już w 2022 r.
Zaloguj się
 • bonifacyp

  Oceniono 16 razy 10

  Rosja ma też atomową rakietę Burewiesnik. Pierwsza próba udała się nadzwyczajnie, tylko paru zabitych i trochę sprzątania śmieci radioaktywnych.

 • logo2

  Oceniono 7 razy 7

  Biedni i nieszczęśliwi hejterzy z ministerstwa niesprawiedliwości i nie tylko. Czas do kościoła: spowiedź, komunia i kazanie w agresywnym złośliwym tonie.
  Po mszy zabierzecie się do pracy i będziecie hejtować jak przystało na prawdziwego katolika.

  Wstyd.

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 6 razy 6

  Oj tam oj tam,- 5 razy szybciej niż dźwięk, ale nie mają WOT, ubranie wojskowe mają na suwaki nie na guziki tak jak my a i tak nawet jednego nie oddamy.

 • fctheduck

  Oceniono 4 razy 4

  Jak nasi magicy uzbrojeni w kropidła, krzyże i różańce pojawią się na placu boju, to dopiero zobaczycie...

 • life_efil

  Oceniono 2 razy 2

  hm.. kiepsko.. Może kupią sobie w Chinach, bo tam już mają na ukończeniu?

 • kzet69

  Oceniono 8 razy 2

  Pogadamy jak się uda, nie bardzo widzę elektronikę w tych pociskach, bo lecąc z taką prędkością w gęstych warstwach atmosfery rozgrzeją się do czerwoności, a pociski kinetyczne i niesterowane rewolucją żadną nie będą...

 • mc_ras

  Oceniono 4 razy 2

  Broń hipersoniczna w trzy lata? No problem. Baterie li-ion w każdym domu i PV na dachu czy leki na raka? To duży problem, nie da rady w trzy dekady. Ludzkość to wrzód.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX