Długi Polaków wzrosły do 76,6 mld zł. 500 Plus i "trzynastki" to za mało?

Dobra sytuacja gospodarcza, brak problemów na rynku pracy, programy socjalne takie jak Rodzina 500 Plus czy "trzynastki" dla emerytów nie wystarczają, by część Polaków nie popadała w długi. Najszybciej zadłużają się seniorzy.

Zadłużenie Polaków wynikające ze zobowiązań kredytowych i pozakredytowych wzrosło w drugim kwartale o 0,64 mld zł i wynosi już 76,65 mld zł - wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie BIK

Mimo dobrej koniunktury gospodarczej, programów socjalnych i rynku pracownika nie ma na razie mowy o zmianie trendu

- czytamy w raporcie.

Dobra sytuacja gospodarcza buduje przekonanie, że istnieją większe możliwości i część osób, ostrożnych w podejmowaniu decyzji finansowych, działa z większą śmiałością. Z kolei niebojący się ryzyka jeszcze dalej przesuwają granicę

- stwierdzają eksperci.

O tym, że Polacy zadłużają się coraz bardziej, świadczą też inne badania - wedle nich w dekadę zobowiązania obywateli naszego kraju potroiły się.

>>> Brak pieniędzy na emeryturze? Ekspert tłumaczy jaką rolę odegrały OFE

Zobacz wideo

Z badań wynika też, że liczba niesolidnych dłużników zmniejszyła się o 2,8 tys. - do blisko 2,8 mln osób. Spadek ten niestety nie wynika z widocznej poprawy jakości spłaty rachunków, lecz ze sprzedaży portfeli zadłużenia przez firmy windykacyjne. Długi najpewniej "wrócą" do rejestru dłużników - wyjaśnia prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Dłużnicy usprawiedliwiają niespłacanie zobowiązań

Według badania Quality Watch dla Big InfoMonitor, na liście powodów, które usprawiedliwiałyby niepłacenie bieżących zobowiązań, obok zdarzeń losowych takich jak choroba (45 proc.) czy utrata pracy (20 proc.), badani wymieniają także zbyt niskie zarobki (35 proc.), za niskie emerytury i renty (22 proc.), a w niemal co czwartym przypadku (23 proc.) zapewnienie odpowiedniego poziomu życia dzieciom i rodzinie.

Badani podają, że zaprzestanie spłaty zobowiązań usprawiedliwia potrzeba pomocy rodzinie. Jesteśmy też w stanie zaakceptować pożyczanie w celu podreperowania zdrowia, mimo świadomości, że nie możemy oddać tych pieniędzy (22 proc.).

Seniorzy zadłużają się na potęgę

Zaległości seniorów już kolejny kwartał odnotowały najwyższe wzrosty. Wśród starszych niesolidnych dłużników zmiany są bardziej znaczące o 1,3 proc. w przypadku 55-64-latków (o 423 zł) i o 2,4 proc. wśród osób po 65. roku życia (o 565 zł). 

Najwięcej niespłaconych zobowiązań ciąży na osobach między 45. a 54. rokiem życia, które mają do oddania 37 560 zł, tj. o 10 147 zł więcej, niż wynosi przeciętna dla wszystkich.

Czytaj też: To już oficjalnie. Państwowy dług publiczny Polski przekroczył poziom biliona złotych

Pod względem geograficznym najwyższe wartości niespłacanych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych przypadają na Mazowsze (13,27 mld zł), następnie Śląsk (10,33 mld zł) oraz Dolny Śląsk (7,03 mld zł). Z kolei najmniejszą wartość zaległości mają mieszkańcy woj. podlaskiego (1,49 mld zł), opolskiego (1,53 mld zł) oraz świętokrzyskiego (1,62 mld zł). 

Więcej o:
Komentarze (11)
Długi Polaków wzrosły do 76,6 mld zł. 500 Plus i "trzynastki" to za mało?
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 14 razy 12

  tak to jest jak sie rozbudziło inflację do poziomu 20 % a rządowe szczujnie kłamią że jest to 2 %.

  po prostu ludzie biednieją na potęgę - myślac że sie bogacą.

  chichot historii i lat 90tych . wtedy każdy polak był milionerem . tylko chleb kosztował 2 tys złotych .i teraz też tak bedzie.

  a że wiekszosc straci oszczdnosci zycia ? to juz nie jest problem rzadzacych bo oni juz dawno władowali kase w ziemie i nieruchomosci a reszte trzyamaja w dolarach i euro.

 • eti.gda

  Oceniono 7 razy 7

  A jak myślicie, dlaczego zadłużają się seniorzy? Dlatego, że ich dzieci czy wnuki już dawno są niewypłacalni i nikt im nie chce dać kredytu, dlatego "babciu, dziadku, weź dla nas pożyczkę, bo wnusio rozwalił samochód i nie mamy na naprawę, a jeden kredyt juz mamy", itd.

 • yslsl

  Oceniono 9 razy 7

  Dobrobyt aż piszczy... Jak kto nie ma 500 plus i nie jest krewnym i znajomym królika, to cieniutko piszczy jak nie wiem. Ilość grzebiących po śmietnikach zwiększyła się znacznie.

 • radeberger

  Oceniono 9 razy 5

  Obstawiam, że długom seniorów najbardziej "służy" inflacja poziomie "2,6%"..

  Poza tym nic tylko serwować kredyty pod hipotekę w kraju, gdzie ludzie wymyślają powody uzasadniające brak spłaty pożyczki..

 • only.win7

  Oceniono 5 razy 3

  Jaki sens ma porównywanie bezwzględnej wartości zadłużenia mieszkańców np. opolskiego ze śląskim, jeżeli Śląsk ma kilka milionów więcej mieszkańców?

 • pierwsze_all

  Oceniono 3 razy 1

  3,14eprzenie i tyle.
  Seniorzy się zadłużają, bo ich dzieci i wnuki CAŁY CZAS robią na śmieciówach za nędzne grosze i nie są wiarygodnymi klientami dla banku, a z emerytury zawsze można coś tam ściągnąć.

 • kiszczakowaa

  Oceniono 10 razy -4

  Najpierw było że złotówka się załamie, budżet się załamie, rankingi spadną i będzie Grecja/Wenezuela.
  Później było, że PKB nie będzie rosło, inwestycje spadną, wzrośnie bezrobocie i zadłużenie będzie rosło.
  Później było, że co prawda wszystko jest cacy, ale tylko dlatego, że Niemcom rośnie, więc i nam rośnie oraz nie mamy nadwyżki budżetowej a oni mają.

  Teraz Niemcom PKB spada, zaciągają długi, a nam nadal PKB/zarobki rosną, bezrobocie spada oraz ograniczamy długi, a do tego inwestycje nabierają tempa. Nawet za walkę ze smogiem rząd się wziął.

  No ale geniusze typu Morawskie/Zubery/... teraz mądrują, że w taki sposób, to każdy głupi potrafi. Otóż nie. Nie każdy.
  Natomiast każdy głupi potrafi wyprzedawać majątek, "uelastycznić" rynek pracy, schłodzić konsumpcję, zwiększyć o 50% zadłużenie, wypchnąć 3mln Polaków na emigrację, ukraść 150 mld z OFE, wydać unijne pieniądze na Aquaparki/ścieżki, ... - czyli jednym słowem byle była ciepła woda w kranie i nam (im) żyło się dostatnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX