ZUS rozpocznie rozpatrywanie wniosków od 1 października, kiedy w życie wejdzie ustawa dotycząca świadczeń dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Uprawnionych do korzystania z 500 plus ma być około 850 tysięcy osób niepełnosprawnych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już teraz udostępnił wzór wniosku, który należy złożyć, starając się o przydzielenie świadczenia.
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie ZUS, świadczenie dla osób niepełnosprawnych przyznawane jest osobom, które skończyły 18 lat oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji (stwierdzonej orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji). Dodatkowo osoby te muszą mieszkać w Polsce, mieć polskie obywatelstwo, prawo pobytu lub zalegalizowany pobyt.
Świadczenie mogą otrzymać ci niepełnosprawni, którzy otrzymują rentę, emeryturę lub inne świadczenia pieniężne, o ile ich wysokość brutto nie przekracza 1600 złotych. W przypadku wyższych kwot 500 plus dla niepełnosprawnych nie będzie wypłacane
Świadczenie 500 plus przyznawane jest na podstawie wniosku, który może być złożony osobiście w ZUS lub wysłany pocztą. Druk wniosku można pobrać bezpośrednio ze strony www.zus.pl. We wniosku konieczne jest podanie: imienia, nazwiska, imion rodziców, numeru PESEL, rodzaju, serii i numeru dokumentu tożsamości, daty urodzenia, obywatelstwa i danych kontaktowych (numer telefonu, adres zameldowania).
Do wniosku koniecznie trzeba dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia. ZUS w przyznawaniu świadczenia honoruje także orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Pomoc w wypełnieniu wniosku można uzyskać we wszystkich salach obsługi klientów ZUS oraz poprzez kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej (22 560 16 00). Decyzja wydawana jest w ciągu 30 dni "od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Okolicznością taką może być uprawomocnienie się orzeczenia w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji". Osoby, które złożą wnioski przed 1 grudnia 2019 roku, będą musiały czekać na decyzję ZUS do 60 dni.