Zmiany klimatu. PIU: O 20 proc. wzrosły wypłaty odszkodowań w ubezpieczeniach związanych z żywiołami

Polscy ubezpieczyciele wypracowali 4,1 mld zł zysku netto w I połowie 2019 r., co oznacza wzrost o 7,1 proc. w skali roku - podała Polska Izba Ubezpieczeń. Wartość wypłaconych odszkodowań wyniosła 20,6 mld zł. O 20 proc. wzrosły wypłaty odszkodowań w ubezpieczeniach związanych z żywiołami.
Zobacz wideo

Wynik finansowy netto ubezpieczycieli życiowych wyniósł 1,321 mld zł w pierwszej połowie roku i był wyższy o 2,76 proc w skali roku. Wynik ubezpieczycieli majątkowych wzrósł o 9,32 proc. i wyniósł  2,775 mld zł. Wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń wyniosła 20,6 mld zł, w tym 9,8 mld zł z ubezpieczeń na życie, 7,4 mld zł z ubezpieczeń komunikacyjnych, 3,4 mld zł z pozostałych ubezpieczeń. 

Warto zwrócić uwagę na duży wzrost wypłat odszkodowań w ubezpieczeniach związanych z żywiołami. Poszkodowani otrzymali w ciągu pół roku aż o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak wskazywaliśmy w naszym raporcie "Klimat ryzyka", ekstremalne zjawiska pogodowe będą się zdarzały w Polsce coraz częściej

- powiedział prezes PIU Grzegorz Prądzyński. 

Na ochronę mieszkań i firm przed ogniem i żywiołami Polacy wydali 1,8 mld zł w pierwszej poł. 2019 r., co oznacza wzrost o 5 proc. r/r. 

"Największą część rynku ubezpieczeń majątkowych stanowiły jednak jak co roku ubezpieczenia komunikacyjne. Na ubezpieczenie OC pojazdów wydaliśmy 7,6 mld zł, o 1 proc. mniej niż rok wcześniej, zaś na autocasco 4,4 mld zł, o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej" - powiedział wiceprezes PIU Andrzej Maciążek.

PIU podała także, że w pierwszej połowie 2019 roku 74,4 mld zł aktywów ubezpieczyciele ulokowali w obligacjach i innych papierach wartościowych o stałej kwocie dochodu, wspierających gospodarkę i finanse publiczne, 16,1 mld zł aktywów zostało ulokowanych w akcjach spółek z GPW i innych papierach o zmiennej kwocie dochodu. 690 mln zł podatku dochodowego ubezpieczyciele odprowadzą do budżetu państwa.

Więcej o: