Rynek mieszkaniowy. Polacy nie siedzą już sobie na głowach. Choć nadal jest dość ciasno

Z opublikowanych niedawno nowych danych Eurostatu na temat przeludnienia wynika, że sytuacja w Polsce pod tym względem znów się poprawia. Ale wciąż jesteśmy daleko za europejskimi sąsiadami.

Nasz rodzimy rynek mieszkaniowy jest dość "gęsty". Mieszkań przybywa, ale wciąż jest ich mniej niż chętnych do ich kupna, a zapotrzebowanie nie maleje. Na tle innych państw Unii Europejskiej nadal prezentujemy się dość słabo w kontekście współczynnika przeludnienia mieszkań. Sukcesywnie się on zmniejsza, ale nasza "mieszkaniówka" nadal wypada na dość ciasną.

Jak wskazuje Andrzej Prajsnar, ekspert serwisu RynekPierwotny.pl, ostatnie dane Eurostatu za 2018 r. pokazują, że wskaźnik przeludnienia po raz pierwszy od 13 lat spadł w Polsce poniżej 40 proc. To niezły wynik, bo w latach poprzednich było z tym gorzej. Dane od 2005 r. pokazują powolny, ale regularny spadek przeludnienia mieszkaniowego w Polsce. To jednak nadal sporo gorszy wynik niż unijna średnia, która wynosi ok. 15 proc.

Wskaźnik przeludnienia mieszkańWskaźnik przeludnienia mieszkań RynekPierwotny.pl

>>> "Rząd zderzył się z polską branżą budowlaną. Mieszkanie Plus okazało się porażką".

Zobacz wideo

Współczynnik przeludnienia

„Wskaźnik przeludnienia mówi nam o tym, jaka część populacji danego kraju musi zasiedlać przeludnione mieszkanie” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar. Według założeń Eurostatu, dom lub mieszkanie nie będą przeludnione, jeżeli spełniają wszystkie poniższe warunki:

  • jeden pokój dla każdej pary w gospodarstwie domowym
  • jeden pokój dla każdej samotnej osoby w wieku przynajmniej 18 lat
  • samodzielny pokój dla każdego gospodarstwa domowego
  • jeden pokój dla dwojga osób tej samej płci w wieku 12 lat - 17 lat
  • samodzielny pokój dla osoby w wieku 12 lat - 17 lat (jeśli nie może ona mieszkać z osobą o tej samej płci)
  • jeden pokój dla dwojga dzieci w wieku do 12 lat

Rynek mieszkaniowy w deficycie

Z raportu "Property Index 2019" firmy Deloitte wynika, że w Polsce buduje się najwięcej wśród krajów Europy Środkowej. Mimo to nadal mamy do czynienia z deficytem na rynku nowych nieruchomości. Polska ze wskaźnikiem 370,7 mieszkania na każdy tysiąc mieszkańców znalazła się na ostatnim miejscu indeksu pod względem dostępności nowych nieruchomości. Oszacowano, że w Polsce jest łącznie 14,6 mln mieszkań.

Więcej o: