Jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej, Eryk Łon, uważa że należy rozważyć obniżkę stóp procentowych w Polsce.
"Polska gospodarka potrzebuje niskich stóp procentowych. Jest to szczególnie ważne w kontekście troski o finanse polskich rodzin. (...) Jest szczególnie istotne, aby ci, którzy kiedyś zaciągnęli kredyty mieszkaniowe dziś nie ponieśli zbyt wysokich kosztów ich obsługi. Z tego też powodu warto rozważyć obniżenie stóp procentowych. Wówczas pojawi się szansa na obniżenie kosztów obsługi kredytów złotowych. Mówi się wiele o 'frankowiczach' - to zrozumiałe. Należy jednak pamiętać, że naszą walutą narodową jest złoty. Z tego powodu kluczowe znaczenie ma troska o kredyty złotowe" - napisał Eryk Łon w artykule w artykule opublikowanym na stronie internetowej Radia Maryja.
Czytaj też: Mieszkania drożeją, ale Polaków to nie zraża. Rośnie wartość kredytów mieszkaniowych
Członek RPP uważa, że niski poziom stóp procentowych może być trwałą tendencją, nie tylko w Polsce, ale także w gospodarce światowej i warto takie przekonanie utrwalać.
Eryk Łon nie obawia się też inflacji, której wzrostowi mogłyby sprzyjać cięcia stóp, które oznaczają m.in. tańsze kredyty. "Szczególnie ważne jest to, aby nie doprowadzić do powrotu deflacji. Deflacja oznacza bowiem spadek skłonności do inwestowania, pogorszenie nastrojów. Tymczasem inflacja jest po prostu życiem. Inflacja jest czymś naturalnym. Przecież wiele krajów, które osiągnęły sukces osiągnęły go różnymi metodami, ale można powiedzieć, że osiągnęły go w warunkach inflacyjnych, a nie deflacyjnych. Jeżeli, jak wspomniałem wcześniej w strefie euro inflacja cen producenta wynosi tylko 0,2%, tzn. że zbliża się ona do deflacji to sytuacja staje się dramatyczna. Pojawia się ryzyko wejścia w okres stagnacji" - napisał.
To nie jest pierwszy raz, kiedy Eryk Łon opowiada się za dyskusją o obniżce stóp procentowych w Polsce. Pod koniec sierpnia mówił, że w związku m.in. z rosnącym ryzykiem recesji w USA, warto rozważyć cięcie stóp w naszym kraju o 25 punktów bazowych.
>>> Obawiasz się spowolnienia gospodarczego? Sprawdź, co globalnej gospodarce mówi ekspert:
Rada Polityki Pieniężnej w ubiegłym tygodniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa referencyjna wynosi 1,5 proc. Na konferencji prasowej po posiedzeniu Eryk Łon powiedział, że ze względu na czynniki zewnętrzne, jak sytuacja gospodarcza w USA i strefie euro, warto zastanawiać się nad obniżkami stóp procentowych, zaś temat podwyżek należy odłożyć. Według analityków, RPP może utrzymać stopy bez zmian do końca przyszłego roku.