Mariusz Błaszczak triumfuje: Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 32 samolotów F-35

Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na sprzedaż Polsce 32 samolotów F-35 - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Teraz Polskę czekają negocjacje cenowe.
Zobacz wideo

"Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35" - poinformował na Twitterze Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony.

To jeden z ostatnich kroków przed zawarciem kontraktu, jednak nie koniec naszej pracy. Będziemy twardo negocjować, aby osiągnąć jak najkorzystniejszą cenę.

- stwierdził minister.

Mariusz Błaszczak podkreślił  że myśliwce wielozadaniowe F-35 są najnowocześniejszym sprzętem.

"Jego wykorzystanie w siłach polskich powietrznych da nam przewagę, odstraszy też niewątpliwie ewentualnego agresora. Będziemy jednym z niewielu państw w Europie, które będą posiadały tego rodzaju samoloty. Ten samolot ma to do siebie, że on stanowi swego rodzaju platformę dowódczą, on może współgrać z F-16, które już mamy, z HIMARS-ami, czyli rakietami o zasięgu do 300 km, z systemem Patriot, a więc to jest taka cała sieć stworzona do tego, żeby zapewnić Polsce bezpieczeństwo"

- wyjaśnił szef MON w rozmowie z radiową Jedynką.

Departament Stanu zgodę wyraził już kilkanaście dni temu. To standardowy krok w procesie sprzedaży amerykańskiego uzbrojenia w ramach programu FMS. 

Wartość kontraktu wynosi wedle zupełnie wstępnych założeń 6,5 mld dolarów, co w przeliczeniu na jedną maszynę daje kwotę 200 mln dol. Finalnie może być znacznie niższy - co pokazują przykłady innych krajów, które zakupiły uzbrojenie od USA. 

Belgowie za zakup 34 myśliwców F-35 zapłacili - według deklaracji ministra obrony Stevena Vandeputa - ponad 4,4 mld dolarów. Departament Stanu zgodził się na potencjalną sprzedaż 32 myśliwców F-35 Polsce za maksymalnie 6,5 mld dolarów, czyli ok. 25,6 mld złotych.

Czytaj też: Pierwsza cena za F-35 jest zawyżona, ale i tak słono zapłacimy. Sam zakup to dopiero początek wielkich wydatków

Koncern Lockheed Martin twierdzi, że jeśli podpiszemy umowę jeszcze w tym roku, to pierwsze cztery polskie F-35 będą gotowe w 2024. Trafią jednak do bazy Hill w USA, gdzie znajduje się centrum szkoleniowe. Tam będą się uczyć polscy piloci.

To standardowe rozwiązanie stosowane przez zagranicznych nabywców F-35. Jeśli zamówimy wszystkie maszyny do razu, to ostatnie mają zostać dostarczone do 2030 roku. Wstępna gotowość do działań bojowych ma zostać osiągnięta w 2026 roku.

W wypadku finalizacji transakcji dotyczącej myśliwców F-35 Polska miałaby otrzymać środki walki elektronicznej, dowodzenia, kontroli, łączności, komputerowe, nawigacji i identyfikacji, elementy systemu wsparcia eksploatacji ALGS i logistycznego systemu informatycznego ALIS, specjalne flary przeznaczone dla F-35, usługi z zakresu rozwoju i integracji oprogramowania, a także systemy szkoleniowe, części zamienne, wsparcie techniczne i szkoleniowe.

Polska zacieśnia współpracę wojskową z USA. Nie tylko F-35

Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda w poniedziałek przyjęli deklarację o pogłębieniu współpracy wojskowej z USA.

Amerykański przywódca zapewnił, że USA przeniosą żołnierzy do Polski. "Polska poniesie część kosztów, zbuduje też infrastrukturę. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni." - powiedział Trump na konferencji prasowej w poniedziałek.

Więcej o:
Komentarze (143)
Mariusz Błaszczak triumfuje: Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 32 samolotów F-35
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 19 razy 9

  zajebiaszczo! będziemy mieć F35... i zadłużone szpitale, ale to nic.

 • kralik111

  Oceniono 5 razy 5

  Helikopterow nie potrafia zakupic, nawet saperek, a tu o F35 nam pier...a w kampani wyborczej. :D

 • uniwr

  Oceniono 5 razy 5

  "Będziemy twardo negocjować".
  Z Amerykanami.
  Aha, już to widzę. Jak dotąd pisowi najlepiej wychodzi robienie im łaski.

 • josemari

  Oceniono 7 razy 5

  najpierw powiedzieli: tak, kupimy tylko u was, a teraz będą twardo negocjować cenę :)
  buahahahahah, polityczne klauny

 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 7 razy 5

  Na SORach umierają ludzie, bo nie ma pieniędzy na opłacenie lekarzy. Klasy szkolne liczą po 35 dzieci, bo nie ma pieniędzy na opłacenie nauczycieli. Emeryci dostają grosze, bo nie ma pieniędzy na ich emerytury.
  Czy z szachownicami czy białymi gwiazdami na skrzydłach, te samoloty i tak polecą atakować Iran.

 • ton_y

  Oceniono 9 razy 5

  Na samoloty dla wojaków co z nich żadnego pożytku nie ma są MILIARDY DOLARÓW, a na NOWOCZESNE LECZENIA NIE!

 • qnqn

  Oceniono 4 razy 4

  No ok, ale mam dwa pytania. Co Płaszczak obiecał w zamian Amerykanom, bo takiej kasy Polska nie ma na zakup za gotówkę. A drugie pytanie, czy Płaszczak również dokupił satelitę? Bo przecież samo F-35 bez dodatkowego sprzętu operacyjnego, nadaje się do latania tak samo jak kury.

 • hunter54

  Oceniono 6 razy 4

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin. Jego wypowiedź zamieszczono na oficjalnym koncie twitterowym izraelskich sił zbrojnych.
  Media izraelskie cytują też fragment przemówienia generała do 20 dowódców z sił zbrojnych innych krajów, którzy spotkali się w Izraelu: Latamy F-35 po całym Bliskim Wschodzie i zaatakowaliśmy już dwa razy na dwóch różnych frontach. Generał Norkin pokazał zdjęcie izraelskiego F-35 lecącego nad Bejrutem. info Dziennik.pI "Izraelskie F-35 nad irańskimi instalacjami jądrowymi. Nie wykryły ich żadne systemy radarowe" info pochodzi z kuwejckiej gazety "Al-Dżarida"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX