Mariusz Błaszczak triumfuje: Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 32 samolotów F-35

Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na sprzedaż Polsce 32 samolotów F-35 - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Teraz Polskę czekają negocjacje cenowe.
Zobacz wideo

"Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35" - poinformował na Twitterze Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony.

To jeden z ostatnich kroków przed zawarciem kontraktu, jednak nie koniec naszej pracy. Będziemy twardo negocjować, aby osiągnąć jak najkorzystniejszą cenę.

- stwierdził minister.

Mariusz Błaszczak podkreślił  że myśliwce wielozadaniowe F-35 są najnowocześniejszym sprzętem.

"Jego wykorzystanie w siłach polskich powietrznych da nam przewagę, odstraszy też niewątpliwie ewentualnego agresora. Będziemy jednym z niewielu państw w Europie, które będą posiadały tego rodzaju samoloty. Ten samolot ma to do siebie, że on stanowi swego rodzaju platformę dowódczą, on może współgrać z F-16, które już mamy, z HIMARS-ami, czyli rakietami o zasięgu do 300 km, z systemem Patriot, a więc to jest taka cała sieć stworzona do tego, żeby zapewnić Polsce bezpieczeństwo"

- wyjaśnił szef MON w rozmowie z radiową Jedynką.

Departament Stanu zgodę wyraził już kilkanaście dni temu. To standardowy krok w procesie sprzedaży amerykańskiego uzbrojenia w ramach programu FMS. 

Wartość kontraktu wynosi wedle zupełnie wstępnych założeń 6,5 mld dolarów, co w przeliczeniu na jedną maszynę daje kwotę 200 mln dol. Finalnie może być znacznie niższy - co pokazują przykłady innych krajów, które zakupiły uzbrojenie od USA. 

Belgowie za zakup 34 myśliwców F-35 zapłacili - według deklaracji ministra obrony Stevena Vandeputa - ponad 4,4 mld dolarów. Departament Stanu zgodził się na potencjalną sprzedaż 32 myśliwców F-35 Polsce za maksymalnie 6,5 mld dolarów, czyli ok. 25,6 mld złotych.

Czytaj też: Pierwsza cena za F-35 jest zawyżona, ale i tak słono zapłacimy. Sam zakup to dopiero początek wielkich wydatków

Koncern Lockheed Martin twierdzi, że jeśli podpiszemy umowę jeszcze w tym roku, to pierwsze cztery polskie F-35 będą gotowe w 2024. Trafią jednak do bazy Hill w USA, gdzie znajduje się centrum szkoleniowe. Tam będą się uczyć polscy piloci.

To standardowe rozwiązanie stosowane przez zagranicznych nabywców F-35. Jeśli zamówimy wszystkie maszyny do razu, to ostatnie mają zostać dostarczone do 2030 roku. Wstępna gotowość do działań bojowych ma zostać osiągnięta w 2026 roku.

W wypadku finalizacji transakcji dotyczącej myśliwców F-35 Polska miałaby otrzymać środki walki elektronicznej, dowodzenia, kontroli, łączności, komputerowe, nawigacji i identyfikacji, elementy systemu wsparcia eksploatacji ALGS i logistycznego systemu informatycznego ALIS, specjalne flary przeznaczone dla F-35, usługi z zakresu rozwoju i integracji oprogramowania, a także systemy szkoleniowe, części zamienne, wsparcie techniczne i szkoleniowe.

Polska zacieśnia współpracę wojskową z USA. Nie tylko F-35

Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda w poniedziałek przyjęli deklarację o pogłębieniu współpracy wojskowej z USA.

Amerykański przywódca zapewnił, że USA przeniosą żołnierzy do Polski. "Polska poniesie część kosztów, zbuduje też infrastrukturę. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni." - powiedział Trump na konferencji prasowej w poniedziałek.

Więcej o: