Resort infrastruktury informuje, ile zapłacimy za drogi. 42 mln zł za kilometr "ekspresówki"

Resort infrastruktury poinformował, że do 142,2 mld zł wzrośnie koszt programu budowy szybkich tras. Średnio za kilometr drogi ekspresowej zapłacimy teraz 42 mln zł.
Zobacz wideo

Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) realizowany jest w latach 2014-2025. Resort zamierza zainwestować 142,2 mld zł, ale nie podaje, ile kilometrów tras zostanie wybudowanych. Prawdopodobnie będzie to ponad 3 tys. kilometrów.

Resort infrastruktury inwestuje pieniądze. Gdzie powstaną nowe drogi? 

Jak możemy przeczytać w "Pulsie Biznesu", resort ma w planach wykonanie trasy S12 Lublin-Dorohusk oraz rozpoczęcie budowy odcinków drogi S8 Wrocław (Magnice)-Kłodzko i S5 na Sobótka-Bolków. Ta ostatnia ma zostać oddana do użytku do 2028 r., czyli już po zakończeniu programu. Co jeszcze? Resort prawdopodobnie dopłaci również do 9 zerwanych kontraktów na autostrady oraz drogi szybkiego ruchu. Względem ubiegłego roku cena za wykonanie kilometra wzrośnie prawdopodobnie o około 6 mln zł.

Plan rozbudowy dróg ma spore obsunięcia czasowe. Ostatnio podawaliśmy również za "Pulsem Biznesu", że możliwe są problemy z wydaniem w ciągu trzech lat 38 mln złotych, które pobrano z Krajowego Funduszu Drogowego (KFD). W tym roku luka inwestycyjna wynosić będzie blisko 8 mld zł.

Czytaj także: "PB": Rząd w drogowym poślizgu. Czy uda się wydać 38 mld zł w trzy lata?

Więcej o:
Komentarze (5)
Resort infrastruktury informuje, ile zapłacimy za drogi. 42 mln zł za kilometr "ekspresówki"
Zaloguj się
 • kmuchorowski

  Oceniono 5 razy 5

  A pamiętacie, jak pisowskie trolle obsrywały internety w 2015, że niby Polska buduje autostrady najdrożej w Europie? Teraz budujemy drożej, ale za to mniej. Chociaż podobno kasy jest w bród.

 • tw0sw0rds

  Oceniono 5 razy 5

  Łatwo jest rozdać po pińcet, ale sfinansowanie inwestycji ich już przerasta

 • grzespelc

  Oceniono 5 razy 3

  Kurna, zamiast wywalać miliardy na niepotrzebne drogi, odbudujcie kolej wreszcie!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX