Burger King i McDonald's razem działają raz w roku. Łączy ich szczytny cel

- Dzisiaj nie sprzedajemy Whoppera. Ale może Pani w zamian kupić Big Maca u naszych konkurentów - taki tekst usłyszeli kilka dni temu argentyńscy klienci Burger Kinga. Tak Burger King pomaga raz w roku sieci McDonald' w jego akcji charytatywnej.

Burger King i McDonald codziennie ze sobą rywalizują. Czasem tę rywalizację widać szczególnie wyraźnie w USA, gdzie dopuszczalne są bardziej agresywne formy reklam uderzające w konkurentów. To jednak nie przeszkadza dwóm wielkim rywalom od czasu do czasu ze sobą współpracować – zwłaszcza, kiedy łączy ich szczytny cel.

Raz w roku McDonald’s w Argentynie organizuje zbiórkę pieniędzy dla dzieci chorych na nowotwory (Children With Cancer). Trwa ona jeden dzień i wtedy McDonald’s wpłaca na nią 2 dolary z każdego sprzedanego w tym czasie Big Maca.

>>> Świat musi zwrócić uwagę na ofiary wojny w Jemenie:

Dzień bez Whoopera

Do tej akcji od 2017 roku w oryginalny sposób przyłącza się Burger King. W dniu, kiedy McDonald’s sprzedaje hamburgery Big Mac dla dzieci chorych na raka, on uruchamia akcję „Dzień bez Whoppera”. I wtedy we wszystkich swoich ponad stu restauracjach w Argentynie nie sprzedaje tej sztandarowej kanapki. Ale to nie wszystko.

Personel Burger Kinga jest poinstruowany, aby każdemu klientowi, który poprosi Whopera zasugerować, by kupił sobie Big Maca w najbliższym barze konkurenta. Poza tym Burger King wysyła swoją maskotkę (pracownika przebranego w strój Króla Burgerów) do restauracji McDonald’s, gdzie kupuje ona Big Maca.

 

Jaki jest efekt nietypowego wsparcia akcji charytatywnej McDonald’s przez Burger Kinga? Tego nie sposób wyliczyć, ale jedno jest pewne. Od 2017 roku, co roku, McDonald’s bije rekordy sprzedaży hamburgerów Bic Mac w trakcie swojej akcji charytatywnej. Poza tym ważny wydaje się efekt społeczny całej akcji Burger Kinga. Pokazuje ona, że rywalizacja biznesowa wcale nie zamyka i nie powinna zamykać drogi do współpracy między ludźmi w innych obszarach. Niby truizm, ale ludzie i firmy często o tym zapominają – i dotyczy to również polityki, co Polacy akurat świetnie rozumieją.

Więcej o:
Komentarze (27)
Burger King i McDonald's razem działają raz w roku. Łączy ich szczytny cel
Zaloguj się
 • hopsiupbec

  Oceniono 11 razy 3

  "Trwa ona jeden dzień i wtedy McDonald’s wpłaca na nią 2 dolary z każdego sprzedanego w tym czasie Big Maca."

  I wciskając kupcom kolejną przyczynę chorób? :)

 • martinez027

  Oceniono 1 raz 1

  big mac czy whooper--co bardziej rakotwórcze??--ja tam tylko z WC korzystam i od świeta jakiś szejk jako zapłata za 20x kibel...

 • szympansjera

  Oceniono 15 razy 1

  Ale przez resztę dni ta i ta druga konkurencyjna sieć tych barów (bo nie jest to żadna "restauracja") będzie sprzedawać dzieciom i młodzieży syfiaste żarcie, pełne konserwantów, tłuszczy i innych szkodliwych paskudztw, powodując otłuszczanie wątroby, niszcząc trzustkę i cały układ trawienny. Nic to. W ramach kampanii pajacowania wybuduje się i uruchomi kolejny "dom Ronalda pajaca" i będzie się tam udawało, że wszystko jest w porządku. No jest, bo sumienie wyczyszczone, fundacja pieniądze spożytkowała, a knajpy dalej sprzedają ten junk food, czyli business as usual, wszystko gra i duże pieniądze płyną tam gdzie trzeba. Fuck the system before the system will fuck you.

 • piesnakoty

  Oceniono 6 razy 0

  i tylko krów żal...

 • zimek1

  Oceniono 7 razy -1

  Proponuję 365 dni w roku zrobić sobie po prostu normalną kanapkę i w miarę potrzeb wesprzeć potrzebujących :P

 • zimek1

  Oceniono 7 razy -1

  A wszystko to przekłada się na ładnie opakowany pozytywny PR przeliczalny na piękne dolary :P

 • e50504

  Oceniono 15 razy -1

  Jutro w cyklu "Udajemy że nie artykuł sponsorowany" arabski szejk z Saudi Aramco opowie jak to raz w roku jeździ do pracy rowerem.

 • piesnakoty

  Oceniono 8 razy -2

  Corporate Social Responsibility (CSR) polegające na wciskaniu młodzieży toksycznych kanapek z krowich trupów to jakiś ponury żart.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX