Niedziele handlowe 2019. Czy 29 września będziemy mogli się wybrać na zakupy np. do Ikea?

Niedziele handlowe. Ustawa o zakazie handlu w niedziele i niektóre święta obowiązuje od 2018 roku, ale wciąż jest w Polsce spora grupa osób, które nie wiedzą, kiedy handel w siódmym dniu tygodnia jest zabroniony, a kiedy nie.

Przypominamy więc, że w tym roku sklepy czynne są w ostatnią niedzielę miesiąca, czyli 29 września jest niedzielą handlową. Wtedy też praktycznie wszystkie placówki handlowe będą czynne. Możemy więc spokojnie udać się na zakupy zarówno do Lidla jak i H&M, OBI czy Ikei. Otwarte będą też galerie handlowe. 

Z tydzień mamy za to niedzielę niehandlową, więc możliwości zakupowe ponownie zostaną mocno ograniczone. Kupować będziemy mogli w zasadzie jedynie w małych sklepach osiedlowych oraz w placówkach handlowych na stacjach benzynowych czy tych zlokalizowanych na dworcach kolejowych, autobusowych i lotniskach. 

>>> adwiga Emilewicz: „Rewolucji w zakazie handlu nie będzie”

Zobacz wideo

Zakaz handlu. Właściciele sklepów zmieniają wpisy

Tymczasem niektórzy właściciele sklepów chcąc obejść zakaz handlu, stawiają na, jak informowaliśmy ostatnio, automatyzację - czytaj, sklepy bez obsługi. Z kolei portal branżowy wiadomoscihandlowe.pl podaje, że są i tacy, którzy zmieniają wpisy w CEIDG (Centralna Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ) po to, aby ich biznes "łapał się" na jeden z wyjątków w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. W ten sposób w niedzielę niehandlową mogą postawić za ladą pracownika. 

Przykładowo, "sprzedaż detaliczną prowadzoną w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych" zastępuje się "sprzedażą detaliczną wyrobów tytoniowych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach". To wystarcza, aby spełnił warunki jednego z 32 ustawowych wyjątków od ograniczenia handlu w niedziele.

Więcej o: