Niedziele handlowe 2019. Czy 29 września będziemy mogli się wybrać na zakupy np. do Ikea?

Niedziele handlowe. Ustawa o zakazie handlu w niedziele i niektóre święta obowiązuje od 2018 roku, ale wciąż jest w Polsce spora grupa osób, które nie wiedzą, kiedy handel w siódmym dniu tygodnia jest zabroniony, a kiedy nie.

Przypominamy więc, że w tym roku sklepy czynne są w ostatnią niedzielę miesiąca, czyli 29 września jest niedzielą handlową. Wtedy też praktycznie wszystkie placówki handlowe będą czynne. Możemy więc spokojnie udać się na zakupy zarówno do Lidla jak i H&M, OBI czy Ikei. Otwarte będą też galerie handlowe. 

Z tydzień mamy za to niedzielę niehandlową, więc możliwości zakupowe ponownie zostaną mocno ograniczone. Kupować będziemy mogli w zasadzie jedynie w małych sklepach osiedlowych oraz w placówkach handlowych na stacjach benzynowych czy tych zlokalizowanych na dworcach kolejowych, autobusowych i lotniskach. 

>>> adwiga Emilewicz: „Rewolucji w zakazie handlu nie będzie”

Zakaz handlu. Właściciele sklepów zmieniają wpisy

Tymczasem niektórzy właściciele sklepów chcąc obejść zakaz handlu, stawiają na, jak informowaliśmy ostatnio, automatyzację - czytaj, sklepy bez obsługi. Z kolei portal branżowy wiadomoscihandlowe.pl podaje, że są i tacy, którzy zmieniają wpisy w CEIDG (Centralna Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ) po to, aby ich biznes "łapał się" na jeden z wyjątków w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. W ten sposób w niedzielę niehandlową mogą postawić za ladą pracownika. 

Przykładowo, "sprzedaż detaliczną prowadzoną w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych" zastępuje się "sprzedażą detaliczną wyrobów tytoniowych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach". To wystarcza, aby spełnił warunki jednego z 32 ustawowych wyjątków od ograniczenia handlu w niedziele.

Więcej o:
Komentarze (10)
Niedziele handlowe 2019. Czy 29 września będziemy mogli się wybrać na zakupy np. do Ikea?
Zaloguj się
 • striepo

  Oceniono 3 razy 3

  Dzien dobry, czy w niedziela bedzie otwarte Auchaun, bo nic nie piszecie

 • zawszedak111

  Oceniono 2 razy 2

  No nie! Jeszcze jedna nieświadoma "gwiazda"! Wystarczy UZ i NPK!
  Pismaku ABE, nie łżyj, że "wciąż jest w Polsce spora grupa osób, które nie wiedzą, kiedy handel w siódmym dniu tygodnia jest zabroniony, a kiedy nie."! Nie łżyj!!!
  I pisz po polsku! A nie "Z tydzień mamy za to niedzielę niehandlową, więc..." - masz z tydzień!???

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 2 razy 2

  Tyle czasu już piszecie informacje dotyczące handlowych niedziel, ale naprawdę każdy już wie kiedy takowe są. Przestańcie siebie i nas ośmieszać. Nawet wpisów tyle co kot napłakał pod tym artykułem jest zamieszczonych. A tak swoją drogą bardzo dobrze, że jest handlowa niedziela( mówię o sobie) ponieważ zawsze w niedzielę robiłem większe zakupy więc teraz wykorzystam ją na maksa.

 • dante_waw

  Oceniono 3 razy 1

  Uwielbiam was za te artykuly... wqwily by najwiekszego zwolennika KO....

 • remislanc

  Oceniono 4 razy 0

  "na zakupy np. do Ikea?"
  Jeżeli już to do Ikei - redahtorku z g*wnianej.

 • lemingoza123

  Oceniono 4 razy 0

  Lemingi, jesteśma uratowani!!!
  Zara pomszy na szoping jedziem.

 • hotin

  Oceniono 6 razy 0

  Z rządem PiS nigdy sklepikarze nie wygracie, bo niedziele były i pozostaną Boże !

 • pkad

  Oceniono 3 razy -1

  Do IKEI lepiej nie jeździć i nieczego nie kupować, tam zwalniają ludzi z pracy, jeżeli ktoś ma światopogląd niezgodny z LGBT.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX