Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 47,8 pkt we wrześniu 2019 r. z 48,8 pkt zanotowanych przed miesiącem. Wyniki co miesiąc publikuje specjalistyczny dostawca badań gospodarczych firma IHM Markit. Wrześniowy odczyt dla polskiej gospodarki jest gorszy od prognoz, gdyż konsensus rynkowy wynosił 47,9 pkt.
- Coraz gorsza koniunktura w przemyśle. Wyraźny spadek PMI w polskim przetwórstwie we wrześniu w ślad za słabym odczytem dla Niemiec. Najgłębszy spadek zamówień od ponad dekady. Firmy wskazują na słabnący popyt krajowy i zagraniczny. Prognozy przyszłej produkcji najsłabsze w historii - napisali na Twitterze ekonomiści Pekao SA.
We wrześniu PMI zarejestrował wartość poniżej neutralnego progu 50,0 jedenasty miesiąc z rzędu. To kolejny znaczący sygnał pogarszających się warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym. - Ponadto wskaźnik spadł z sierpniowego poziomu 48,8 do 47,8, rejestrując tylko nieco większą wartość niż w lipcu (47,4), kiedy odnotował najsłabszy wynik od ponad 6 lat - napisano w komunikacie Markit.
Ekonomiści mBanku w swoim komentarzu zwracają uwagę na to, że "koniunktura w przemyśle pogorszyła się, ale inne wskaźniki nie potwierdzają aż dużej skali tego pogorszenia".
Z kolei analitycy firmy Markit podkreślają, że "poziom nowych zleceń otrzymanych przez polskich producentów spadł jedenasty miesiąc z rzędu. Tempo spadku zarejestrowało taką samą wartość jak w grudniu 2018, kiedy było najszybsze od ponad dziesięciu lat. Najnowsze wyniki badań wykazały znaczne obniżenie poziomu nowych kontraktów z Polski i z zagranicy. Spadek zamówień eksportowych wiązał się głównie z osłabieniem popytu z rynków Europy Zachodniej, w tym z Niemiec i Francji". Widać to wyraźniej na załączonym poniżej wykresie.
PMI Sektor przemysłowy MARKIT
Jakie przełożenie na rzeczywistość ma wskaźnik PMI. Już w ubiegłym tygodniu ekonomiści mBank zwracali uwagę, że słaby odczyt dla niemieckiego przemysłu widać także w zamówieniach eksportowych polskich firm, które publikuje GUS.
Najnowsze dane z europejskiej gospodarki potwierdzają, że pogarszają się nastroje wśród najważniejszych partnerów gospodarczych polskich producentów. Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora przemysłowego wyniósł 41,7 pkt we wrześniu 2019 r. wobec 43,5 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit. Wskaźnik osiągnął najniższy poziom od czerwca 2009 r.
We wrześniu optymizm biznesowy polskich przedsiębiorców z sektora wytwórczego był najsłabszy od 2012 roku, czyli od początku istnienia Wskaźnika Przyszłej Produkcji.
"Tylko jedna na trzy badane firmy spodziewa się wzrostu produkcji w ciągu nadchodzących 12 miesięcy. Słabe nastroje odzwierciedlały gorsze prognozy odnośnie europejskiego popytu oraz niepokoje związane ze spodziewaną konkurencję z Azji" - czytamy w komunikacie.
Aktywność zakupowa polskich producentów spadła w najszybszym tempie od kwietnia 2013. Tymczasem poziom zapasów środków produkcji obniżył się trzeci miesiąc z rzędu, wyznaczając najdłuższą sekwencję spadkową od 2016 r., podano także.
Agencja ratingowa Fitch, która utrzymała w piątek rating Polski, skorygowała swoje czerwcowe prognozy co do tempa wzrostu polskiej gospodarki. Według najnowszych przewidywań, wzrost PKB Polski w 2019 r. ma wynieść 4,1 proc. (wobec prognozy 4,2 proc. w czerwcu br.). W opinii Fitch, w 2020 r. polska gospodarka urośnie o 3,3 proc. (wcześniej 3,5 proc.), a w 2021 r. o 2,9 proc. (wcześniej 3 proc.).