GUS: Inflacja lekko hamuje. Ceny rosną, ale trochę wolniej. "Pietruszka dała sygnał"

Inflacja we wrześniu wyniosła 2,6 proc. w skali roku, a w porównaniu do sierpnia spadła o 0,1 proc. - wynika z szybkiego szacunku GUS. W kolejnych miesiącach wzrosty cen towarów i usług konsumpcyjnych mogą być jednak wyższe.
Zobacz wideo

Nowe dane GUS dotyczące inflacji są o tyle pokrzepiające, że tempo wzrostu cen jest nieco niższe niż w lipcu i sierpniu, gdy wyniosło 2,9 proc. rok do roku.

.. źródło: GUS

We wrześniu, w porównaniu z tym samym miesiącem 2018 r., najmocniej podrożała żywność i napoje bezalkoholowe - o 6,3 proc. Niższe odczyty niż rok temu odnotowano w kategorii cen paliw (spadek o 2,7 proc.) i cen energii (spadek o 1,6 proc.). 

W porównaniu z cenami w sierpniu, żywność i napoje potaniały o 0,2 proc., paliwa o 1,8 proc. Energia podrożała o 0,1 proc. 

.. źródło: GUS

Szczegółowe dane dotyczące wrześniowych zmian cen konkretnych produktów poznamy za dwa tygodnie - 15 października.

"Pietruszka dała sygnał"

Po wakacyjnych miesiącach, gdy dane GUS wskazywały na rekordowo szybkie tempo wzrostu cen żywności, wrzesień przyniósł pewną ulgę. Analitycy mBanku zwracają wręcz uwagę, że w tym roku wyrównany został "rekord wrześniów" jeśli chodzi o dynamikę spadku cen w ujęciu miesiąc do miesiąca. "Pomogło pojawienie się produktów sezonowych, głównie warzyw. Pietruszka dała sygnał" - komentują.

To samo zauważa Monika Kurtek, Główny Ekonomista Banku Pocztowego - we wrześniu 2017 i 2018 r. ceny żywności szły w górę miesiąc do miesiąca, a nie spadały jak teraz. 

Spadek cen żywności jest najprawdopodobniej pochodną niższych cen niektórych warzyw, do których przyczyniła się większa od przewidywań podaż

- komentuje Kurtek.

Eksperci mBanku wskazują także, że wbrew obawom po atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej w połowie września, nie doszło do szoku cenowego na rynku paliw.

Na nieco wolniej drożejącą żywność i głębsze spadki cen paliw zwracają uwagę także analitycy banku Pekao.

W październiku inflacja znów przyspieszy?

Niestety, zdaniem analityków PKO Banku Polskiego, po przyhamowaniu we wrześniu, w październiku znów rozpocznie się trend wzrostowy inflacji.

Podobnego zdania jest Monika Kurtek z Banku Pocztowego.

Niższa inflacja we wrześniu jest najprawdopodobniej zjawiskiem przejściowym. Od kilku miesięcy wyraźnie drożeją usługi i trendu tego, chociażby w związku z rosnącymi kosztami pracy, nie da się zatrzymać

- komentuje ekspertka.

Także zdaniem ekonomistów mBanku, na przełomie roku inflacja powinna ponownie wzrosnąć i sięgnąć ok. 3,7-3,8 proc., po czym będzie spadać i wróci do celu jeszcze przed końcem 2020 r. 

Więcej o: