Wybory parlamentarne 2019. Dopisz się do spisu wyborców przez stronę banku

Wybory parlamentarne odbędą się już w niedzielę 13 października, dlatego wszystkie osoby, które chcą zagłosować poza swoim miejscem zameldowania, muszą się spieszyć z dopisaniem się do listy wyborców. Jak się okazuje, można to zrobić nie wychodząc z domu.
Zobacz wideo

Wniosek o dopisanie do listy wyborców w okręgu odpowiadającym naszemu aktualnemu miejscu zamieszkania można składać najpóźniej do 8 października. Warto jednak nie czekać z tym do ostatniej chwili, ponieważ dzięki temu można uniknąć kolejek w urzędach oraz ewentualnych szybkich poprawek we wniosku.

Wybory parlamentarne 2019. Jak dopisać się do spisu wyborców przez internet?

Dużym ułatwieniem dla wyborców jest możliwość złożenia takiego wniosku przez internet. Umożliwia to funkcja profilu zaufanego lub e-dowodu. Osoby, które mają założone konto na platformie ePUAP mogą złożyć swój wniosek online oraz sprawdzać decyzję urzędnika bezpośrednio na swoim koncie. Urzędnik ma trzy dni na to, by rozpatrzyć taki wniosek.

Jak się okazuje, wniosek o dopisanie do spisu wyborców można złożyć także dzięki stronie banku. W tym celu należy wejść na stronę rządową ww.gov.pl a następnie kliknąć w zakładkę "dopisz się do spisów wyborców". Strona przekieruje nas do logowania do Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Należy wybrać tę pierwszą opcję, dzięki której możemy zalogować się na swoje konto ePUAP jeśli posiadamy już login i hasło lub zostajemy odesłani na stronę logowania naszego banku.

Osoby, które posiadają konto w PKO Banku Polskim, ING Banku Śląskim, mBanku, Alior Banku, Banku Pekao, Banku Millenium, Santanderze, Banku Grupy Pocztowej (Envelo) lub w usługach bankowych T-Mobile, po zalogowaniu się na swoje konto muszą założyć profil zaufany lub są bezpośrednio odsyłani na stronę wniosku.

Więcej o: