Mięso traci na popularności. Milion osób w Polsce to wegetarianie, a będzie ich jeszcze więcej

Polacy rezygnują z jedzenia mięsa - donosi "Rzeczpospolita". Rośnie też zapotrzebowanie na produkty roślinne.
Zobacz wideo

W naszym kraju jest milion wegetarian oraz wegan, a już wkrótce ich liczba może wzrosnąć do 3 mln. Co więcej, aż 43 proc. Polaków zdecydowało się świadomie ograniczyć ilość spożycia mięsa - podaje "Rz" na podstawie badania dla serwisu Pyszne.pl.

Zamienniki mięsa coraz popularniejsze

Według badań raportu firmy AT Kearney w 2040 r. mięso będzie odpowiadać tylko za 40 proc. rynku, 35 proc. pochodzić będzie z hodowli laboratoryjnej, a 25 proc. będą stanowić roślinne zamienniki.

Kolejnym dowodem na to, że mięso znajduje się w defensywie, jest inne badanie, wg którego najmodniejszym obecnie daniem t w tym momencie sushi, a w dalszej kolejności... wegańskie burgery oraz hot dogi. 

Zapotrzebowanie na roślinne produkty rośnie zarówno w Polsce, jak i globalnie. Mimo że utożsamiamy je głównie z osobami na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, to aż 90 proc. sprzedaży jest generowana przez osoby niebędące na żadnej z tych diet

- tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Patrycja Homa, dyrektor ProVeg Polska.

Wegetarianie z coraz większym wyborem produktów 

Na sklepowych półkach możemy znaleźć już wegańskie kiełbaski czy pasztety oraz mleko roślinne. Temat wegetarianizmu nie jest również obcy największym korporacjom oraz fast foodom. KFC zdecydowało się ostatnio testować bezmięsna "kurczaki".

Dowiedz się więcej: Kryzys klimatyczny i cios w żołądek. Raport ONZ: Wyniszczamy Ziemię przez rolnictwo. Czas zmienić dietę

Produkty roślinne są coraz bardziej popularne, a co więcej, ich produkcja jest promowana przez Unię Europejską. Komisja Europejska w ramach programu Smart Protein dotuje badania nad produkcją produktów białkowych z roślin. Jego budżet to blisko 10 mln euro. Ma trwać przez 4 lata. Głównym celem jest stworzenie produktów z odpadków z makaronu czy pieczywa

Więcej o:
Komentarze (41)
Mięso traci na popularności. Milion osób w Polsce to wegetarianie, a będzie ich jeszcze więcej
Zaloguj się
 • nanabun

  Oceniono 13 razy 11

  Bardzo dobrze. Lubię mięso, ale stopniowo z niego rezygnuję. To co się dzieje w przemysłowych hodowlach, w rzeźniach to jest wyjątkowe barbarzyństwo więc nie chcę w tym uczestniczyć. A zamienników jest w sklepach coraz więcej. Co bystrzejsi szefowie firm mięsnych już widzą w tym biznes i rozszerzają asortyment o przetwory roślinne.

 • gorillaglu

  Oceniono 11 razy 9

  No i same plusy. Jeśli ktoś postanowił się usr..., i zostać przy "zdrowej" diecie mięsno-mięsnej, to nie będzie miał tylu konkurentów do kupna. Dla środowiska to też same plusy- mniej pól przeznaczonych na paszę dla zwierząt to więcej pól przeznaczonych na uprawy spożywcze, i mniejsze obciążenie odchodami i antybiotykami w wodzie czy glebie.

 • metaxo

  Oceniono 20 razy 8

  Dla jedzących polskie mięso powinna być obowiązkowa dodatkowa składka zdrowotna na leczenie nowotworów wywołanych jego spożyciem.

 • studi79

  Oceniono 10 razy 6

  Tiaaa ciekawe. Tak traci na popularności że 7 sierpnia siego roku gazeta.pI pisała: "Mamy rekordowy wzrost w spożyciu mięsa." Także ten tego...

 • harry.s.totteles

  Oceniono 7 razy 5

  Coś w tym jest. Jakiś czas temu pewien szef związku producentów mięsa w Polsce zapytywał rząd w jaki sposób zrekompensuje straty producentom w związku z rozpowszechniającym się wegetarianizmem. Nawet do mięsożerców dociera świadomość, że jedzenie mięsa, to zło, dlatego reagują wyparciem i agresją, banalna reakcja.

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 6 razy 4

  Tak REZYGNUJA , BO TAGIEGO SWINSTWA CO TERAZ WYRABIAJA Z MIESEM I Z MIESA TO SEIAT NIE WIDZIAL. TO NIE NADAJE SIĘ NAWET NAKARME DLA KROKODYLI BO BY ZDECHLY .

 • aeromonas

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedy 35 lat temu przestałam jeść mięso, patrzono na mnie dziwnie, w domu gotowałam ryż z warzywami, zupy jarzynowe i wielkie ilości selera, a w knajpach mogłam pożywić się dodatkami: ziemniakami i surówką. Teraz w zasadzie jem wegańsko i to bez specjalnego kombinowania, i nikt się nie dziwi.

 • wojtek1506

  Oceniono 2 razy 2

  Może Polska zabroni uboju koszernego ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX