Policja. Nowe prawa drogówki. Sprawdzi przebieg auta i zatrzyma je nawet w zabronionych miejscach

Policja otrzyma nowe przepisy, które dotyczyć będą kontroli kierowców. MSWiA wydało już odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie, całość jest obecnie w trybie uzgodnień. Wyjaśniamy, jakie zmiany czekają kierowców

Nowe przepisy znacznie zwiększą prawa policji podczas kontroli kierowców. Drogówka będzie mogła sprawdzać przebieg aut, ale także zatrzymywać kierowców nawet w zabronionych miejscach. Celem zmian jest zwiększenie kompetencji funkcjonariuszy, ale także znaczne usprawnienie ich pracy. 

Policja dostanie nowe prawa. Walka z kręceniem liczników oraz skuteczniejsza i szybsza kontrola 

Dzięki nowym przepisom policja będzie mogła zatrzymać i skontrolować kierowców nawet w miejscach zabronionych, jeśli nie zagraża to ruchowi drogowemu. W praktyce oznacza to, że kontrola odbywać się będzie mogła na chodnikach czy zatokach autobusowych.

Policja zamierza także skuteczniej walczyć z kręceniem liczników oraz usprawnić proces kontroli trzeźwości. Funkcjonariusze będą mieli obowiązek sprawdzić przebieg zatrzymanego auta i wpisać go do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Oznacza to tym samym, że kierowcy będą musieli umożliwić sprawdzenie przebiegu pojazdu.

Czytaj też: FBI używa reklam na Facebooku do werbowania rosyjskich szpiegów i popełnia literówki

Odstępstwo od tego będzie możliwe w przypadku takich akcji jak "trzeźwe poranki". Kontrole trzeźwości przebiegać będzie wkrótce szybciej, a w konsekwencji skuteczniej, gdyż policjanci nie będą legitymować wszystkich zatrzymanych, a jedynie podawać powód zatrzymania. 

>>>Piraci drogowi wciąż potrafią zszokować policję i innych kierowców. Przekraczanie prędkości, bolidy na autostradzie - nagrania z ich wyczynów zobaczycie w naszych wideo:

Policja położy większy nacisk na korzystań z urządzeń pomiarowych 

Co ponadto? Funkcjonariusze będą musieli używać przyrządów kontrolno-pomiarowych zgodnie z przepisami i instrukcją obsługi po przeprowadzeniu testów urządzenia, jeśli są one wymagane To na pewno nie rewolucyjna zmiana, gdyż już 2 lata temu wprowadził je szef policji, a jedynie usankcjonowanie oraz ujednolicenie obecnych przepisów. 

-  Umieszczenie pewnych procedur już istniejących w tzw. prawie resortowym, w akcie wykonawczym -  bardziej dostępnym dla uczestników ruchu drogowego i bardziej powszechnym - jest rozwiązaniem, które pomoże rozwiać ewentualne wątpliwości kontrolowanych kierowców czy pieszych - powiedział w rozmowie z dziennik.pl Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP

Więcej o:
Komentarze (28)
Policja. Nowe prawa drogówki. Sprawdzi przebieg auta i zatrzyma je nawet w zabronionych miejscach
Zaloguj się
 • malgojb

  Oceniono 9 razy 3

  Kontrola na chodnikach? Czyli policja zastawi chodnik pojazdami kontrolowanymi a potem przy okazji będzie łapać pieszych omijających barykadę ulicą?

 • wycietytoja

  Oceniono 3 razy 1

  Realizacja 447 się zbliża.Spoleczenstwo nie może podskakiwać.

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 1

  Policjantów z drogówki obciążono nowym zadaniem zbierania danych statystycznych przebiegu pojazdów.
  Podczas okresowego przeglądu podaje się stan licznika, najczęściej przez podyktowanie dziewczynie siedzącej przy komputerze.

 • Wizard Marco

  Oceniono 1 raz 1

  Super. Jak policja zatrzyma auto tuż za zakrętem drogi, a zaraz potem ktoś wjedzie w to auto plus policję, to w myśl nowych przepisów winny będzie kierowca, który w nich wjechał? Bo przecież policja mogła zatrzymać auto nawet w miejscu zabronionym. Już teraz potrafią zatrzymać auto w najgłupszych możliwych miejscach. A co będzie po zmianie przepisów?
  No i widzę, że jednak ciągle stawiają na stanie w krzakach z radarem? Niebezpiecznych manewrów kierowców nie widzą? Wiecznego wciskania się wszędzie, jazdy po miejscach wyłączonych z ruchu, wyprzedzania na ciągłej, jazdy na zderzaku. Super. Dzicz na drogach coraz większa, a oni się coraz bardziej chowają. Brawo Wy.

 • g96

  Oceniono 3 razy 1

  A kiedy wymiana policji? Tej która w ostatnim 30 - leciu nie gardziła łapówkami, interweniowała wybiórczo, sama rzadko stosowała się do przepisów, i nie zmieni się z dnia na dzień. Nie trzeba zmieniać przepisów żeby policja podjęła interwencję w doniesieniu do samochodów parkujących przy podwójnej ciągłej, na drodze rowerowej, na przejściach dla pieszych od lat dzień w dzień. W odniesieniu do blokujących środkowy i lewy pas na drodze szybkiego ruchu dzień w dzień, używających telefonów w sposób zabroniony, dzień w dzień, wraków, które nigdy nie powinny zostać dopuszczone do ruchu - wszędzie na około, agresywnie jeżdżących kierowców itd., itp. Znowu zagrywka pod publikę nie wpływająca na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

 • dupazbita

  Oceniono 5 razy 1

  Pójdźmy dalej może jakieś miejsca wyznaczyć przy drogach gdzie państwo policyjne będzie wymierzało karę chłosty - tak ku przestrodze innych.

 • zlotto

  Oceniono 5 razy 1

  genialne kaza CI stanac na zakazie po czym dadza mandat za stawanie na zakazie, ze ja na to nie wpadlem - i kasa dla menelstwa pincset jak znalazl

 • franiux

  Oceniono 13 razy 1

  To nic nie da, kiedy podwyżka mandatów o jedno zero ? zamiast 100 to 1000 i tyle samo trupów mniej na drogach ? Kiedy ja się pytam ?

 • patryk.nijaki

  Oceniono 2 razy 0

  dla uczciwego kierowcy te zmiany to zaden problem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX