PIT 2019 - nowe formularze. Zmiany w przepisach dotyczą 26 milionów podatników

Rozporządzenie ministra, które przedstawiono na stronie Rządowego Centrum Legislacji wprowadzi zmiany w przepisach dotyczących rozliczeń podatkowych. Nowe PIT-y pojawią się w 2020 r.
Zobacz wideo

Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy, która od 1 sierpnia br. wprowadziła zerowy podatek dochodowy dla osób poniżej 26 roku życia. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie wzorów zeznań podatkowych zmodyfikuje wzory PIT

Czytaj także: Zerowy PIT dla młodych. Zdziwieni, że zyskacie mniej niż 18 proc.? Obniżka PIT "nie tak korzystna"? Tłumaczymy

PIT 2019 - nowe wzory PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT 39

Celem rozporządzenia jest dostosowanie wzorów do szeregu zmiany ustawowych. Obecnie projekt trafił do ustaleń międzyresortowych. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2020 r. i wprowadzą 18 nowych wersji deklaracji PIT.  Należy więc pamiętać, że dotyczyć będą rozliczeń podatkowych za obecny rok. Według szacunków modyfikacja będzie oddziaływać nawet na 26 mln podatników. Co konkretnie wprowadza rozporządzenie?

PIT 2019 - Nowe wzory

Wzory będą przede wszystkim zgodne z ulgą podatkową dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Wprowadzona zostanie także ulga termomodernizacyjna, która dotyczy jednie właścicieli domów jednorodzinnych. Ponadto rozporządzenie modyfikuje kwestie tzw. minimalnego podatku dochodowego od przychodów z budynków czy opodatkowania zysków z kryptowalut, exit tax (podatek od firm, które opuszczają kraj), a także cen transferowych. Wprowadzone zostaną również nowe terminy składania zeznań podatkowych oraz szereg mniej istotnych przekształceń. 

PIT. Niższe stawki od 1 października. Kto na nich skorzysta 

Przypominamy, że wraz z początkiem października weszła w życie ustawa, dzięki której podatek dochodowy PIT wynosić będzie 17, a nie 18 proc. Nowelizacja dotyczy 25 mln obywateli, w tym emerytów i rencistów, którzy otrzymają wyższe świadczenia. Należy jednak pamiętać, że przelicznik za obecny rok podatkowy będzie wynosić 17,75 proc., gdyż przez 9 miesięcy obowiązywała wyższa stawka podatkowa.