Wybory Parlamentarne 2019. Jak reagują kursy walut na wyniki? Złoty na stabilnym poziomie

Wyniki wyborów nie przyniosły zaskakujących scenariuszy. Jako że od pewnego czasu na rynek walutowy większy wpływ mają czynniki globalne, a nie lokalne, więc w ostatnich godzinach kursy walut również utrzymały się na stabilnym poziomie.
Zobacz wideo

Sondażowe i cząstkowe wyniki wyborów parlamentarnych wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić samodzielnie, ale bez możliwości odrzucenia weta prezydenta czy zmieniania Konstytucji RP. Jest to scenariusz zgodny w przewidywaniami, więc kursy walut utrzymały się na stabilnym poziomie.

Czytaj także: Wybory parlamentarne 2019. Marek Zuber: Pieniądze przekazane Polakom miały wpływ na wynik

Kursy walut po wyborach. Złoty na stabilnym poziomie 

Kursy głównych walut po ogłoszeniu wyników wyborów utrzymały się na mniej więcej tym samym poziomie co przed głosowaniem. Ponadto, jak wskazują eksperci na ich zachowanie wpływ mają ogólne negatywne czynniki gospodarcze, a niekoniecznie zwycięstwo PiS-u. Zresztą od dawna złoty osłabia się bądź umacnia pod wpływem globalnych, a nie lokalnych wydarzeń gospodarczych. Świadczyć o tym może, że fakt, że po  ogłoszeniu wyrok TSUE ws. frankowiczów krajowa waluta, wbrew prognozom, nie odnotowała większych spadków. 

Jesteśmy świadkami realizacji scenariusza bazowego na rynkach. Inwestorzy znają politykę PiS oraz wiedzą czego się spodziewać. Trudno więc mówić o podbiciu ryzyka politycznego.

- tłumaczy Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Eksperci zauważają, że inwestorzy są niepewni tego, jak na rynek walutowy wpłynie wprowadzenie wyższej kwoty minimalnej czy innych projektów PiS-u, natomiast w najbliższym czasie na cenę walut wpłynąć może chociażby brexit czy wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami

Średnie kursy walut o godz. 9. [kurs dolara, funta, euro, franka]:

Sprawdź także: Kursy walut 14.10 o godz. 8. Dolar, euro oraz frank szwajcarski znowu tańsze [kurs dolara, funta, euro, franka]

Więcej o: