Fiskus uderza w imprezy integracyjne. Poczęstunków dla samozatrudnionych nie można odliczać

Zanim pracodawca odliczy wydatki na imprezy integracyjne, powinien sprawdzić, czy przy stole nie siedział czasem samozatrudniony. Fiskus twierdzi bowiem, że za taką osobę odliczeń nie ma.
Zobacz wideo

Organizacja imprez integracyjnych to jeden z kosztów, który przysługuje prowadzącym firmy. Fiskus zaostrza jednak stanowisko w tej sprawie. Zanim pracodawca odliczy poczęstunek będzie musiał sprawdzić, czy nie uraczył się nim czasem samozatrudniony. Odliczenie przychodu będzie możliwe bowiem wyłącznie w przypadku etatowca lub jego rodziny - donosi "Rzeczpospolita".

Fiskus dziś twierdzi, że wydatków odliczyć nie można. Dwa late temu pisał co innego

Stanowisko w sprawie wydał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Jeszcze dwa lata temu ta sama instytucja twierdziła, że "podwykonawcy, pomimo prowadzenia działalności gospodarczej, stanowią stały element całego zespołu". Dzisiaj, jak widać, podejście do zagadnienia znów się zmieniło.

Firmy zajmujące się imprezami integracyjnymi w wyniku zmiany przepisów mogą mieć więcej pracy. Przedsiębiorcy mogą natomiast poczuć się zniechęceni do organizowania wspólnych wyjazdów - zawsze istnieje bowiem ryzyko sporu z urzędem skarbowym na temat kosztów.

W walce o pieniądze fiskus nie cofnie się przed niczym

Obawy przedsiębiorców nie są bezpodstawne. O tym, że fiskus potrafi walczyć z przedsiębiorcą "do upadłego" słyszeliśmy już nie raz. Sygnały o tym, że skarbówka jest w stanie np. ignorować wyrok sądu ws. zwrotu należności pojawiają się w mediach co jakiś czas.

Czytaj też: Fiskus nie dostanie pieniędzy z Nobla Tokarczuk. Minister: Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT

O tym, że zmiana stanowiska w sprawie podatków może być kłopotliwa przekonały się np. firmy sprzedające w Polsce jedzenie na wynos. Fiskus uznał, że np. hamburgery zabierane przez klientów do domu powinny być obciążone stawką VAT wynoszącą 8 proc. Przez całe lata branża stosowała niższą stawkę wynoszącą 5 proc. Gdy stawka się zmieniła urzędnicy zażądali dopłat za kilka lat wstecz, chociaż wcześniej rozliczeń nie kwestionowali.

Więcej o:
Komentarze (55)
Fiskus uderza w imprezy integracyjne. Poczęstunków dla samozatrudnionych nie można odliczać
Zaloguj się
 • sabaton128

  Oceniono 28 razy 28

  A jak do mnie do domu przyjdzie kolega, to mogę go poczęstować szklanką coca-coli? W sumie to darowizna...

 • chateau.respawned

  Oceniono 27 razy 27

  Ja zawsze jeżdżę na spotkania integracyjne z kanapkami z jajem na twardo.
  Jeśli dyrektor Krajowej Informacji skarbowej chce to mogę okazać egzemplarz, który mi został z lipcowego wyjazdu.

 • ar.co

  Oceniono 31 razy 27

  A 1 200 000, jakie podatnik płaci co roku za ochronę Kaczyńskiego, dalej nie podlega opodatkowaniu.

 • ars-derivatia

  Oceniono 19 razy 17

  Jako przedsiębiorca zaczynający działalność na początku rządów PO (a więc już długo po rozpoczęciu transformacji), kląłem na wszystkie idiotyczne, niektóre wręcz post-Stalinowskie w swej naturze i genezie, bezmyślne procedury i urzędniczą opieszałą pomoc.

  Nie przypuszczałem, że ktoś mi zafunduje faktyczny powrót do PRL pełną gębą. Po tym co wyrabia KAS nie zdziwiłbym się gdyby wrócił powszechny uznaniowy domiar.

 • uploadhelski

  Oceniono 12 razy 12

  Parę lat temu prowadziłem jako samozatrudniony w Polsce szkolenie dla klientów z Białorusi - szkolenie na terenie RFN. Od niemieckich szefów-nieszefów dostawałem co kilka dni po 200-300€ na "cele reprezentacyjne" - zabierałem klientów do restauracji wieczorem, woziłem taksówkami. Co kilka dni rozliczałem wydatki na podstawie paraganów! Na pytanie szefa-nieszefa co z napiwkami - odpowiedziałem że zawsze daję jakieś 10€. Szef dopisał ołówkiem do każdego z paraganów 10€ i oddał do księgowości. Ta sama firma kupiła mi kiedyś (nie byłem u nich na etacie) bilet na samolot do Kazachstanu i opłaciła hotel. Na bilecie i na prostym rachunku z hotelu (bez nazwy firmy, NIP itp) było moje nazwisko, człowieka z zewnątrz. A recepcjonista z hotelu w Estonii na moje tłumaczenia, że muszę mieć "invoice" z pełną nazwą firmy odpowiedział - wiem, Polska, macie takie przepisy... no problem, ale jak wy z tym żyjecie?

 • six_a

  Oceniono 8 razy 8

  a fiksus dyrdum jak sprawdzi, kto co zeżarł albo czy w ogóle zeżarł, a nawet czy była jakaś impreza w siedzibie firmy? lol.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 4 razy 4

  A w UK poczęstunki nie mogą być wliczane w koszty, za to reszta jest normalna i zdroworozsądkowa. I tak powinno być w Bolandii, ale nikt reform zrobić nie chce!

 • zgred151

  Oceniono 4 razy 4

  Czy posłowie i rządzący , biorący dobra , kasę i ożywający państwowego majątku tez zapłacą podatek ?Jasne ze nie , bo to oni ustanawiają prawo i zwalniaja sie z wszelkich podatków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX