Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Neckermanna

Jak donosi Polskie Radio, Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpoczęła śledztwo wobec obecnego od ponad 20 lat na polskim rynku biura podróży Neckermann. Powodem jest podejrzenie popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli warszawskiego oddziału biura.
Zobacz wideo

Jak podało Polskie Radio (za PAP), przedstawiciele warszawskiego biura Neckermann w dniu 23 września mieli wprowadzić w błąd swoich klientów wydając uspokajający komunikat na temat sytuacji finansowej biura (zawiadomienie w tej sprawie złożył jeden z warszawskich adwokatów). Chodzi o osoby, które zawarły umowy z firmą Neckermann między 23 a 25 września 2019 r. Konkretnie, śledztwo prokuratury dotyczy "podejrzenia doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem osób, które zawarły umowy z biurem podróży, poprzez wprowadzenie w błąd co do możliwości wywiązania się z umów i kontynuacji świadczenia usług".

Neckermann bankrutuje

25 września 2019 r. na stronie internetowej Neckermann Polska pojawił się komunikat informujący o niewypłacalności firmy. Stało się tak mimo, że jeszcze dwa dni wcześniej jej przedstawiciele zapewniali w mediach, iż prowadzi ona dalej "normalną, codzienną, operacyjną działalność" - pomimo kłopotów głównego właściciela całego Neckermanna, brytyjskiego biura podróży Thomas Cook

Od 26 września 2019 r. firma Neckermann Polska zawiesiła sprzedaż jakichkolwiek usług turystycznych. Tego samego dnia do Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota w Warszawie wpłynęło pierwsze zawiadomienie o możliwości popełniania przestępstwa.

Ruszyły wypłaty dla klientów Neckermann Polska

Wypłaty wobec klientów Neckermann Polska ruszyły na początku października. Towarzystwo ubezpieczeniowe Allianz Partners wypłaciło pierwszym klientom należne pieniądze. W tamtym momencie informowano, że jest ponad 19 tys. poszkodowanych. Allianz Partners poinformował, że tylko w ciągu trzech dni jego pracownicy odebrali ponad 3,5 tys. telefonów od klientów Neckermanna. Wypłata pieniędzy może trwać do 60 dni.

Na całym świecie w firmie Neckermann pracowało 22 tys. ludzi, z czego 9 tys. w Wielkiej Brytanii. Biuro podróży działało na naszym rynku od 23 lat. Polski oddział firmy zatrudniał blisko 140 pracowników. Firma działała łącznie w 16 krajach i obsługiwała rocznie ok. 19 mln klientów.

Więcej o: