Brexit. Prasa: Bruksela zaproponuje odroczenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE
Według źródeł, do których dotarł brytyjski dziennik, zgoda Brukseli mia mieć charakter "zamienny". Oznacza to, że w przypadku osiągnięcia przez brytyjskiego premiera porozumienia w parlamencie, do brexitu mogłoby dojść wcześniej - 1 lub 15 listopada, grudnia lub stycznia.
W przypadku decyzji o ponownym referendum brexitowym - propozycja Brukseli mogłaby zostać przedłużona do czerwca przyszłego roku.
Wczoraj Izba Gmin nie zatwierdziła projekt umowy brexitowej, uzgodniony podczas ostatniego szczytu w Brukseli. Ta decyzja wymusiła na brytyjskim premierze zwrócenie się do Brukseli z prośbą o odroczenie brexitu. Dotychczasowy plan przewidywał, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października. Szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab zapewniał w niedzielę, że rząd znalazł większość do zatwierdzenia umowy brexitowej. Kolejne głosowanie w tej sprawie - w nadchodzącym tygodniu.
>>> Premier Luksemburga "wyśmiał" Borisa Johnsona. Zobacz materiał wideo:
Brexit się opóźnia, wszystko przez poprawkę Letwina
Zapewnienia zapewnieniami, ale fakty są takie, że podziały w związku z nową umową brexitową są widoczne nawet w Partii Konserwatywnej Borisa Johnsona. Izba Gmin, która zebrała się na specjalnym posiedzeniu w sobotę, przyjęła poprawkę, uzależniającą jej zgodę na brexit od tego, czy rząd zdąży przyjąć przed 31 października pakiet dodatkowych aktów prawnych, regulujących szczegóły porozumienia z Brukselą. Ta tak zwana poprawka Letwina (złożył ją niezależny poseł Oliver Letwin), ma na celu uniknięcie tak zwanego twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Tak mogłoby się stać niejako "niechcący", gdyby parlament zaakceptował umowę, ale cały prawny zatwierdzania poszczególnych ustaw z nią związanych nie skończyłby się przed 31 października.
To skomplikowało sytuację, bo brak zgody Izby Gmin oznacza, że wygasło inne ultimatum. Zgodnie z przyjętą w ubiegłym miesiącu tak zwaną ustawą Benna, brytyjski premier musiał poprosić UE o opóźnienie wyjścia, jeśli do 19 października nie dostałby zatwierdzenia ze strony parlamentu - co stało w sobotę.
-
PIT 2021. Ponad trzy miliony Polaków nie może rozliczyć PIT-ów przez internet. Jest obietnica ministerstwa
-
Deweloper "warszawskiego Hongkongu" odpowiada na krytykę
-
Niemcy. Sklepy chcą spalić pół miliona ubrań i butów. Wychodzi taniej, niż oddać je biednym
-
Mazowsze. Mieszkanie za 300 tys. zł, a taras za 200 tys. "W epidemii jest na wagę złota"
-
Trzynasta emerytura w 2021 r. niższa niż zakładano. Kiedy pieniądze trafią na konto emerytów?
- Zasiłek opiekuńczy wydłużony od 1 marca o dwa tygodnie. Pieniądze będą wypłacane do połowy miesiąca
- Loty szczepionkowe do Rosji? Lufthansa podobno właśnie nad tym pracuje
- Luka VAT. Awantura o "kłamstwo vatowskie". Ostra reakcja premiera i cięta riposta byłego dyrektora w MF
- Czy istnieje czarna lista PFR? Firmy dostają odmowę bez podania przyczyny
- Rzecznik przedsiębiorców apeluje do rządu: Tarcze są dziurawe, a komornicy pukają nam do drzwi