500 plus na wakacje? Najbogatszy poseł chce bonów turystycznych zamiast wypłaty pieniędzy. Sam prowadzi hotel

"500 plus dla turystyki" to pomysł kandydata na wiceministra turystki, Andrzeja Guta-Mostowego. Poseł elekt zapowiedział wprowadzenie specjalnych bonów wakacyjnych, które umożliwią wyjazd na wczasy.
Zobacz wideo

"500 plus dla turystyki" to pomysł wprowadzenia specjalnych bonów turystycznych, które umożliwiłyby niektórym osobom wyjazd na wczasy. Poseł elekt wyjaśnił, że chodzi o to, by "rząd część swojej polityki społecznej kierował nie bezpośrednio w formie świadczeń pieniężnych, ale w formie zapewnienia bonów na niektóre usługi turystyczne".

500 plus na wczasy? Nowy pomysł kandydata na wiceministra turystyki 

Podobne rozwiązanie funkcjonuje w wielu europejskich krajach, jak chociażby w Austrii, Belgii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii. Na Węgrzech emitowaniem bonów zajmuje się od końca lat 90. XX wieku specjalnie utworzona agencja rządowa. Otrzymują je seniorzy, dzieci i młodzież oraz osoby niepełnosprawne. Na podobnej zasadzie miałoby to funkcjonować w Polsce. 

- To jest istotne, jeżeli chodzi o możliwość wypełnienia luki, poza najwyższymi sezonami turystycznymi. Państwo powinno ofertę wypoczynkową kierować także do osób, które w warunkach rynkowych nie mogą pozwolić sobie na turystykę wypoczynkową - tłumaczy polityk

Podczas konferencji Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział również wprowadzenie zmian prawnych, które miałyby korzystny wpływ na turystykę. Chodzi o zmniejszenie kosztów wylesień pod budowę stoków narciarskich, a także wprowadzenie "prawa śniegu". Umożliwiałoby ono turystom przejazdu na nartach po prywatnych posesji.

Podjęcie właśnie tych tematów przez posła elekta nie dziwi. Andrzej Gut-Mostowy urodził się w Zakopanem, jest hotelarzem i restauratorem, współzakładał też Małopolską Organizację Turystyczną. Poseł PiS posiada majątek w wysokości 40 mln zł, co czyni go najbogatszym posłem sejmu RP

Więcej o: