Prezes LPP, właściciela Reserved: Płaca minimalna wyższa o 15 proc. niebezpieczna

Rząd planuje, by płaca minimalna w najbliższych latach gwałtownie rosła. Docelowo ma być wyższa rok do roku nawet o 15 proc. Marek Piechocki, prezes LPP, uważa, że tak duży skok pensji jest niebezpieczny. W sprawie wypowiedział się także prezydent Andrzej Duda.

Marek Piechocki, prezes LPP, spółki do której należą marki takie jak Reserved czy Cropp, w rozmowie z dziennikarzami skomentował temat planowanego przez rząd wzrostu wynagrodzeń.

W poprzednich latach płaca minimalna rosła średnio o 6-7 proc., skok o 15 proc. jest niebezpieczny

- stwierdził cytowany przez Wirtualne Media.

Przypomnijmy - płaca minimalna w przyszłym roku ma wynieść 2,6 tys. zł, ale w roku 2023 będzie wynosić już 3 tys., a rok później 4 tys. zł brutto. Dla pracodawców oznacza to wzrost kosztów pracy względem dzisiejszych o 2,1 tys. zł. Pracownik otrzyma do kieszeni niespełna 3 tys. zł, a pracodawca - wraz z podatkami, składkami na ZUS - odprowadzić będzie musiał blisko 5 tys. zł.

>>> Kolibski: "ZUS od dochodu oznacza horrendalną podwyżkę". Zobacz materiał Studio Biznes": 

Prezydent Andrzej Duda odpowiada na krytykę planów podniesienia płaty minimalnej

Temat wzrostu płacy minimalnej jest na tyle gorący, że podczas jednego z ostatnich spotkań wyborczych odniósł się do niego prezydent Andrzej Duda.

Straszy się ludzi, opowiada się im różne rzeczy, że jak płaca minimalna zostanie podniesiona do 4 tysięcy, to ludzi z pracy pozwalniają. Proszę państwa, nie słuchajcie tych bzdur.

- powiedział.

Prezydent odniósł się do wcześniejszych przewidywań analityków, którzy twierdzili, że "programem 500 Plus też straszono".

Ekspert: gwałtowny wzrost płacy minimalnej oznacza inflację

Temat wzrostu płacy minimalnej był tematem rozmowy, jaką w redakcji Next Gazeta.pl przeprowadziliśmy z dr. Kazimierzem Sedlakiem, założycielem doradczej firmy Sedlak&Sedlak, jednej z najstarszych i największych w kraju spółek specjalizujących się w doradztwie personalnym.

Czytaj też: Sedlak: Obietnice, że w ciągu kilkunastu lat dogonimy UE należy włożyć miedzy bajki

Stwierdził on, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, chcąc płacić pracownikom więcej muszą albo zwiększyć ich wydajność, albo podnieść ceny dla klientów. "Niestety, podnoszenie cen na rynku tylko dlatego, że wszyscy chcą zarabiać więcej, jest bardzo ryzykowne i zwykle kończy się wzrostem inflacji" - stwierdził.

Więcej o:
Komentarze (79)
Prezes LPP, właściciela Reserved: Płaca minimalna wyższa o 15 proc. niebezpieczna
Zaloguj się
 • Paweł

  Oceniono 19 razy 13

  Pinokio znowu udowodnił że jest debilem. Już tak pie...li jak robili pińcet plus...efekt jak na razie to skok spożycia alkoholu na osobę na drugie miejsce w Europie a jakoś skoku w urodzeniach nie ma...

 • kertog123

  Oceniono 11 razy 9

  w Wawie i duzych miastach nie ma to znaczenia, ale na podlasiu, podkarpaciu , na wsiach i małych ,miasteczkach, bedzie problem i sporo osob trafi do szarej strefy

 • feldkuratkatz

  Oceniono 11 razy 5

  Wypowiedż Pinokia to jeszcze jeden dowód na to, że dać PiSowie władzę nad gospodarką to jak małpie dać brzytwę. Debil nie rozumie podstawowych pojęć.

 • franclajn

  Oceniono 6 razy 4

  Od tych pińćsetplusów dzieci tylko coraz więcej czipsów żrą i sprzedaje się coraz więcej alkoholu. Pomoc socjalna nie może być rozdawana na ślepo. Trzeba to z jakimiś obowiązkami obdarowanego powiązać. Musi udowodnić, że aktywnie szuka pracy, dokształca się, a jak ją ma, to że ma niskie zarobki, ale wywiązuje się z obowiązków, nie nadużywa L4, itp.. Tak jest na Zachodzie. Osoba, która wpadła na pomysł, by po PESEL-u rozdawać ludziom gotówkę, będzie się smażyć w specjalnym miejscu piekła, bo więcej z tego zła niż dobra powstało. Ludzie nie chcą pracować, a inflacja niszczy tych, którzy pracę mają i ją cenią. Ludziom daje się wędkę, a nie rybę.

 • aqua7x

  Oceniono 8 razy 4

  du.pa sie odezwala... ktora nigdy w zyciu nie zarobila zlotowki tylko na garnuszku podatnikow...

 • pozeruser

  Oceniono 3 razy 3

  Pochwal się pan ile zarabiają ci młodzi ludzie w galeriach, co pana dorabiają.

 • piotr60j

  Oceniono 5 razy 3

  A mógł, gdyby był co najmniej inteligentny jak przeciętny Polak, przynajmniej nic nie mówić. Wystarczy sobie uświadomić, że do 2011 r emerytura PREZYDENTA RP wynosiła 4 400 zł netto, To komisji Palikota (PIS był przeciwny!!!!) Du_a zawdzięcza, że po wyprowadzce z Pałacu Namiestnikowskiego w Warszawie, otrzymywać będzie na rękę 6 400 zł emerytury prezydenckiej (+ dodatki, co w sumie da kwotę ~20 000 zł).
  Jeśli płaca minimalne wzrośnie do 4 000 zł, oznacza to wzrost tej płacy o 77,7777 % w stosunku do płacy minimalnej 2 250 z bieżącego roku.
  Przez wzrost płacy minimalnej inflacja wystrzeliwuje z prędkością porównywalną do II prędkości kosmicznej i kilka milionów emerytów otrzymuje świadczenia nie zapewniające osiągnięcia granicy ubóstwa i szybko przenoszą się do "krainy wiecznych łowów". Widocznie do tego dąży PiS, bo to może być element walki (cynicznej) z przeludnieniem planety.
  I oto w Europie powstanie coś na podobieństwo Wenezueli....

 • Aleksandra Łożyńska

  Oceniono 4 razy 2

  Niebezpeczny? Chyba nie dla Pana - większość moich znajomych pracujących w Pana markach jest na smieciowce... poza tym majac najdrozsze akcje na gieldzie i super obroty w sklepach wypadaloby zaczac lepiej wynagradzac ludzi. Wstyd Panie LPP!

 • zagadkowy_komandos

  Oceniono 4 razy 2

  Tomcio Paluch się odezwał. Jakie to wzruszające... Niech wraca do budowlanki, tam skąd przyszedł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX