"Rz": Dyrektor odpowiadający "za hamowanie wydatków państwa" odszedł z MF. "Za mało elastyczny"

"Rzeczpospolita" twierdzi, że z Ministerstwa Finansów odszedł pracownik odpowiedzialny za "hamowanie wzrostu wydatków państwa". Zdaniem informatora dziennika to "zła wiadomość dla finansów publicznych". Resort twierdzi, że osoba o której mowa zrezygnowała "ze względów osobistych".
Zobacz wideo

Informator "Rzeczpospolitej" twierdzi, że z Ministerstwa Finansów odszedł dyrektor, "który odpowiada za hamowanie wzrostu wydatków państwa". Chodzi o osobę, która przygotowuje analizy, na podstawie których realizowana jest polityka fiskalna.

Dyrektor traci stanowisko, bo jest za mało elastyczny. To zła wiadomość dla finansów publicznych

- twierdzi informator dziennika. Resort twierdzi natomiast, że dyrektor złożył rezygnację powołując się na względy osobiste.

Dyrektor odchodzi z Ministerstwa Finansów. "Nie był dość elastyczny"

Rzeczpospolita sugeruje, że już Teresa Czerwińska, która resortem finansów kierowała jeszcze kilka miesięcy temu, ze stanowiska odeszła, bo "nie była dość elastyczna". Jej odejście z rządu było przedmiotem medialnych spekulacji. Pojawiały się m.in. pytania o to, czy aby nie było tak, że nie chciała czasem "firmować swoim nazwiskiem wzrostu deficytu".

Czerwińska miała stracić poparcie PiS, gdy w swojej pracy okazywała się "bardziej ekonomistą niż politykiem". Zdarzało jej się nie wykazywać entuzjazmu dla niektórych pomysłów premiera Morawieckiego czy prezesa Kaczyńskiego. Mowa między innymi o tzw. piątce Kaczyńskiego, łącznie kosztującej budżet państwa ok. 40 mld zł w skali roku.

Zmiany w resorcie finansów

Czerwińską na stanowisku ministra finansów zastąpił Marian Banaś. Wcześniej kierował Krajową Administracją Skarbową. Banaś długo na stanowisku szefa resortu finansów nie zasiadał. Nominowany zaledwie w czerwcu, już we wrześniu został szefem NIK.

Czytaj też: Rząd wycofuje się z kolejnej deklaracji z kampanii. Budżet z deficytem w 2020 r. to już "prawdopodobny wariant"

Po tym, kiedy media zaczęły analizować jego oświadczenia majątkowe udał się na urlop, jednak już z niego powrócił i dalej kieruje Najwyższą Izbą Kontroli.

Dziś resortowi finansów szefuje Jerzy Kwieciński. W latach 2005-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, w latach 2015–2018 sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju. Od 2018 pełnił funkcję ministra inwestycji i rozwoju.

Więcej o: