Fiat, Chrysler, Peugeot oraz Citroën łączą siły. Powstanie 4. największy koncern samochodowy świata

Wielka fuzja Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i grupy PSA (Peugeot Citroën Opel DS) stała się faktem. W jej wyniku powstanie 4. największy koncern samochodowy na świecie wart nawet 50 mld dol. Obie strony będą posiadać 50 proc. udziałów.

Dzień wcześniej informowaliśmy, że firmy są coraz bliżej porozumienia. Dziś to już pewne - włosko-amerykańska firma FCA i francuska Grupa PSA połączą się, w efekcie czego każda ze stron będzie posiadać po 50 proc. udziałów w nowym przedsiębiorstwie. Do finalizacji dojdzie w ciągu najbliższych tygodni.

Fiat, Chrysler, Peugeot oraz Citroën łączą siły. Co to oznacza dla rynku motoryzacyjnego?

Fiat Chrysler Automobiles jest 8. największym producentem aut, tworząc takie marki jak Fiat, Chrysler, ale także Dodge, Maserati czy Alfa Romeo. Grupa PSA posiada w portfolio chociażby Peugeota, Citroena, Opla czy brytyjskiego Vauxhalla.

Połączone firmy stworzą 4. największy koncern samochodowy na świecie po grupie VW, Toyocie i  Renault/Nissan. Dzięki fuzji obie strony zaoszczędzą 4 mld euro bez konieczności restrukturyzacji bądź zamykania fabryk. Co ciekawe, FCA wcześniej zainteresowane było połączeniem się z Renault, na drodze stanął jednak francuski rząd, który posiada 15 proc. akcji w spółce. Na czele nowego koncernu stanie prawdopodobnie prezes FCA John Elkann, natomiast Carlos Tavares, prezes Grupy PSA ma zostać dyrektorem generalnym.

Zobacz wideo

Fuzja może w wielkim stopniu wpłynąć na rynek motoryzacyjny, który zmaga się ze spadkami sprzedaży.

Zapowiedź utrzymania fabryk to natomiast pozytyw dla Polski. FCA posiada kilka fabryk w naszym kraju, w Tychach, Gliwicach oraz Bielsku-Białej. W tyskim zakładzie produkowany jest popularny Fiat 500, w Gliwicach samochody dostawcze, natomiast w Bielsku-Białej jednostki napędowe do Fiata i Jeepa. Zgodnie z prognozami, obie spółki mają razem sprzedać ponad 4 mln aut rocznie.

Akcje Fiat Chrysler Automobiles w górę na giełdzie

Wystarczyło, że 30 października w mediach pojawiła się informacja o ewentualnym porozumieniu, by włosko-amerykańska firma zanotowała ponad 7-proc. wzrost ceny akcji. 

Czytaj także: "Kamień milowy" gliwickiej fabryki PSA. Ma produkować 100 tys. dużych "dostawczaków" rocznie

Więcej o:
Komentarze (14)
Fiat, Chrysler, Peugeot oraz Citroën łączą siły. Powstanie 4. największy koncern samochodowy
Zaloguj się
 • edek40

  Oceniono 7 razy 3

  Cudownie. Jeszcze 10 lat i będzie jeden koncern. Ze wszystkimi tego konsekwencjami.

 • dupajasi0

  Oceniono 1 raz 1

  Czwarty co do wielkości. Największy może być tylko jeden. ;-)

 • studio-sport.pl

  Oceniono 5 razy 1

  PSA ma świetne diesle, a Fiat ma niezłe benzyniaki. Chrysler ma doświadczenie w 4x4 dzięki Jeepowi. Może coś z tej fuzji wypali.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 7 razy 1

  No to Gliwice i Bielsko będzie mógł odkupić PFN i będą klepać ekologiczne furmanki z elektrycznym silnikiem pomocniczym zasilanym z sieci bądź akumulatora kwasowo-ołowianego.

 • asperamanka

  Oceniono 2 razy 0

  „Fuzja może w wielkim stopniu wpłynąć na rynek motoryzacyjny, który zmaga się ze spadkami sprzedaży.„
  ================

  Póki co, największe, kilkudziesięcioprocentowe, spadki sprzedaży przeżywa Opel/Vauxhall po ‚ufrancuzieniu’ gamy modelowej i wprowadzeniu francuskich trzycylindrowych silników od dmuchaw spalinowych do liści.

  A dalsze spadki sprzedaży nastąpią po 1 stycznia 2020 gdy koncerny będą musiały spełniać normę emisji 95 g CO2 na km. Po prostu nawet na rozwiniętych rynkach nie opłaci się sprzedawać po 4 latach samochodu z porządnym silnikiem by kupić drogie nowe wynalazki.

 • sselrats

  Oceniono 5 razy -1

  Nieprawdopodobne. Francuskie auta z powrotem w USA powykopaniu 30 lat temu???

 • ctrlseng

  Oceniono 12 razy -2

  Mega gniot.. najgorsze samochody ever - jesli w ogole mozna nazwac je samochodami.

 • 2fat

  Oceniono 11 razy -3

  Samochodów jest absurdalnie dużo. Myślę że w nie tak odległym czasie czyli kilku lat zacznie rządzić pojazd autonomiczny, w formie taksówki na zamówienie. To co się teraz dzieje to absurd i szaleństwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX