VAT na e-booki spadł o 18 punktów procentowych. Wydawcy nie planują jednak obniżki cen

Podatek VAT na e-booki został obniżony z 23 do 5 proc. w celu zaaktywizowania rynku książek elektronicznych. Zmiana prawdodpodobnie nie przyniesie jednak efektów, gdyż wydawcy nie planują obniżek cen e-booków.

Zmiana podatkowa weszła w życie 1 listopada br. Od tego dnia podatek od sprzedaży e-booków wynosi nie dotychczasowe 23 proc., a zaledwie 5 proc. Obniżka na razie nie wpłynęła pozytywnie na zmianę cen książek w formie cyfrowej. W najbliższej przyszłości również prawdopodobnie do niej nie dojdzie - informuje cyfrowa.rp.pl

VAT na e-booki obniżony. Ceny cyfrowych książek pozostaną bez zmian

Rynek książek w Polsce jest wart ponad 2 mld zł, ale e-booki stanowią jego niewielką, kilkuprocentową część. Zmiana stawki podatkowej ma na celu zaktywizowanie go. Może się to jednak nie udać, gdyż wydawcy na razie nie planują obniżek cen e-booków. 

Zobacz wideo

- Faktycznie po obniżeniu VAT większość wydawców nie zmieniła cen e-booków. Nie jest to dla nas zaskoczeniem, ale trzeba uwzględnić to, iż nie było okresu przejściowego i wydawcy mogą się dostosowywać do nowych stawek przy wprowadzaniu na rynek nowych tytułów. W przyszłości zmiana stawek VAT może zmienić podejście rynku do e-booków i spowodować ich znaczne upowszechnienie się - tłumaczy dla rp.pl Ewa Tenderenda-Ożóg, prezes Biblioteki Analiz.

>>> Dowiedz się więcej: Olga Tokarczuk laureatką Nobla. Wzrost sprzedaży o... 6 tys. proc. 12 tys. książek w 10 godzin

Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach wartość e-booków, podobnie jak i audiobooków ustala się na podstawie cen książek tradycyjnych. Do zmian może dojść w przyszłym roku, kiedy to wydawcy przygotują nowe kalkulacje cen.

Obniżka stawki podatkowej na e-booki w dalszej perspektywie powinna pozytywnie wpłynąć na ich sprzedaż. W Polsce na książki w formie elektronicznej decyduje się zaledwie 2-3 proc. czytelników. Jest to o tyle dziwne, że dla porównania w Stanach Zjednoczonych, co czwarta zakupiona książka jest e-bookiem. 

Więcej o: