Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 7 listopada. Dotyczą m.in. kontroli kierowców

Nowe przepisy ruchu drogowego weszły w życie 7 listopada. Dotyczą m.in. kontroli kierowców oraz szybkich testów kontroli trzeźwości. Informujemy, co wprowadzają najnowsze zmiany.
Zobacz wideo

O przyszłych zmianach w przepisach informowaliśmy już miesiąc temu. 7 listopada weszło w życie rozporządzenie MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego. Głównym celem zmian jest zwiększenie praw policji podczas kontroli kierowców. Ma to pomóc w usprawnieniu pracy funkcjonariuszy, a także w zwiększeniu skuteczności ich działania. Na co od dzisiaj większą uwagę powinni zwracać kierowcy?

Policja będzie posiadać większe kompetencje. Postój radiowozu możliwy nawet w miejscu zabronionym

Dzięki zmianom w przepisach funkcjonariusze mogą zatrzymać i skontrolować kierowców w miejscach zabronionych, gdy nie to zagrażać ruchowi drogowemu. Oznacza to, że coraz częściej kontrole odbywać się będą na chodnikach bądź zatokach autobusowych. Kolejny istotny przywilej dla funkcjonariuszy dotyczy tzw. szybkich kontroli trzeźwości. By przebiegały one szybciej, policjanci nie będą już zobowiązani do wylegitymowania się kierowcom.

>>> Czytaj także: Sondaż. Coraz więcej Polaków chce wyższych mandatów dla kierowców. Padają konkretne kwoty

Policja zamierza również walczyć z autami niesprawnymi. Podczas kontroli drogowej mogą sprawdzić przebieg auta, ale także pojazdów przewożonych na lawecie. W przypadku zastrzeżeń mają prawo skierować je na bardziej szczegółowe badania.

Policja z nowym prawami, ale nie tylko oni. Inspektorzy z Inspekcji Ochrony Środowiska będą mogli kontrolować auta

Kompetencje funkcjonariuszy zwiększą się również w zakresie kontroli przewożonych ładunków. Od dziś mogą zrywać plomby, jeśli będą mieli jakiekolwiek wątpliwości co do przewożonego towaru. Dużo prościej wyglądać również będzie wnioskowanie do starosty o ocenę stanu zdrowia kierującego, a także odesłanie go na egzamin sprawdzający kwalifikacje.

>>> Dowiedz się więcej: Jazda na suwak i korytarz życia będą obowiązkowe. Tak wynika z nowelizacji Prawa o ruchu drogowym

Osoby kierujące pojazdami nie powinny dziwić się, gdy zostaną zatrzymane przez Inspekcję Ochrony Środowiska. Funkcjonariusze tej służby w obecności np. policjanta sprawdzą kierowców w kwestii przewozu odpadów. Jeśli chodzi o kierowców, to od dziś mogą być wpuszczeni do radiowozu np. w przypadku, gdy będą chcieli zapłacić za mandat kartą bądź innymi środkami płatniczymi.

Więcej o: