Jak nie budować okrętów? Zapytajcie MON-u. Przepłacony o 600 mln zł "Ślązak" ukończony po 18 latach

"Ślązak" miał być przyszłością naszej floty i chlubą polskiej marynarki wojennej. I byłby - gdyby został zbudowany 15 lat temu zgodnie z pierwotnym projektem. Ostatecznie, budowana przez 18 lat wielozadaniowa korweta okazała się raptem patrolowcem, i to przepłaconym o 600 mln zł.
Zobacz wideo

"Ślązak", który wcześniej miał być "Gawronem" został nareszcie ukończony. Prace trwające 18 lat kosztowały łącznie 1,2 mld zł. Okręt miał być nowoczesną, wielozadaniową korwetą o dużej sile rażenia, ale został patrolowcem. Mógł zatem kosztować trochę ponad połowę pieniędzy, które pochłonął.

Wbrew zapowiedziom polityków, zapoczątkowany w 2001 r. projekt na niemieckiej licencji dla okrętów serii MEKO upadł 11 lat później. Co więcej, korwet miało być siedem, ale szybko okazało się, że zbudowanie choćby jednej jest karkołomnym finansowo zadaniem. Prace nad "Ślązakiem" przeciągały się, a latami właściwie stały z powodu prowadzenia budowy "metodą beznakładową". Skutek? MON po prostu nie płaciło Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni.

"Ślązak" ukończony. Po 18 latach wielu odetchnie z ulgą

Ostatecznie w 2018 r., 17 lat po tym jak ruszyły prace nad projektem, doszło do pierwszego próbnego wodowania "Ślązaka". Od stycznia okręt przechodził testy zdawczo-odbiorcze. Choć pływać miał "już" w 2016 r., nasza flota finalnie otrzyma go do użytku 8 listopada 2019 r. Choć nie będzie supernowoczesną i zabójczo groźną korwetą, a słabo uzbrojonym okrętem patrolowym.

To bardzo kosztowna inwestycja, ale nie dlatego, że to bardzo zaawansowany okręt. Budowa trwała kilkanaście lat i to ewenement w NATO i m.in. dlatego takie to drogie. Dobrze jednak, że to się wreszcie kończy. Stocznia odetchnie, a marynarze się ucieszą, bo są w takiej sytuacji, że ucieszą się ze wszystkiego, co pływa i nie ma 50 lat

- skomentował Mariusz Cielma, ekspert wojskowy i naczelny branżowego magazynu "Nowa Technika Wojskowa”, cytowany przez serwis Money.pl.

Polska armia wciąż używa radzieckich czołgów

Kwestia modernizacji armii i tempa jej przeprowadzania to dość obszerny temat, który w polskiej obronności ma swoją tradycję. Najlepszym przykładem są czołgi T-72, które choć wprowadzone do użytku przez ZSRR w latach 70., nadal służą w naszym wojsku. Co więcej, pod koniec lipca minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że rząd zdecydował się na ich modernizację. Podpisano nawet 6-letni kontrakt z Zakładami Mechanicznymi Bumar Łabędy w Gliwicach, które za sumę 1,75 mld zł mają doprowadzić radzieckie maszyny do porządku. Obok czołgów PT-91 oraz Leopardów, naprawione i zmodernizowane T-72 mają stanowić najważniejszy element polskich wojsk pancernych.

Więcej o:
Komentarze (201)
Jak nie budować okrętów? Zapytajcie MON-u. Przepłacony o 600 mln zł "Ślązak" ukończony po 18 latach
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 70 razy 60

  ORP Ślązak to bardzo udany okręt, pięknie dymi, potrafi skręcać i co najważniejsze nie zatonął zaraz po wodowaniu, a do tego kosztował tyle co trzy, jakieś tam korwety franuskie. Prawdziwa to duma i chluba polskiej Marynarki Wojennej.

 • my_kroolik

  Oceniono 36 razy 30

  Jaka szkoda, że nie mamy więcej stoczni sprawnych inaczej. Chwała Unii, że kazała nam to w diabły pozamykać, bo inaczej dokładalibyśmy do tego badziewia z podatków przez następne 30 lat.

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 22 razy 20

  T72 w małpiej wersji, jaka jest na wyposażeniu naszej armii, nie nadaje się do modernizacji. Nie ma potencjału aby zrobić z niego MBT wytrzymujący wymagania współczesnego pola walki. Można próbować zrobić z niego niszczyciel czołgów z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych ukrytych w wieży. Coś w stylu izraelskiego Pereha. Natomiast Gawron to typowa polska mentalność rzucania się z motyką na słońce. Taki okręt powinniśmy budować w kooperacji z dostawcą planów/technologii. Uczyć się od niego na pierwszym egzemplarzu. A dopiero ewentualnie następne budować samodzielnie.

 • Michał Piechowiak

  Oceniono 19 razy 17

  Za 2mld można kupić można kupić 50- 70 nowych super czołgów.. Które rozwala te 600 t72 w dwa dni

 • j-ugo

  Oceniono 23 razy 15

  Kiedyś dawno temu mieliśmy Marynarkę Wojenną, Polskie Linie Oceaniczne, Polską Żeglugę Bałtycką, Dalmor. Teraz MW to skansen, PLO, PŻB i Dalmor nie istnieją. Dobrze że porty są w dobrej kondycji. Szkoda, że obecny rząd inwestuje grubą kasę w przekop Mierzei Wiślanej.
  Te pieniądze powinny być zainwestowane w MW, a nie w kanał dla żaglówek.

 • 1pytanie

  Oceniono 16 razy 12

  Uważam, że wojsko zawsze trawiła korupcja i trwonienie pieniędzy na kosmiczną skalę - podobnie jak Sejm i Senat 🦀

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX