Ikea. "Zimowa impreza" zamiast Bożego Narodzenia. Część klientów oburzona

Ikea zmieniła nazwę świątecznej kolekcji. Wybrano neutralną nazwę "zimowa impreza". Zmianie uległo także nazewnictwo produktów. Nie ma choinki, a "sztuczna roślina do wewnątrz". Firma jest krytykowana za to posunięcie przez skandynawskich polityków.

Ikea ma nowy sposób na zaprezentowanie nowej oferty. Już niedługo rozpoczynają się święta, więc czas już najwyższy na pojawienie się tematycznej kolekcji. Szwedzka firma zdecydowała się jednak na nietypowy ruch i usunęła wszystkie nazwy, które tradycyjnie kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Zamiast tego, nowa kolekcja została nazwana "Vinterfest", co można przetłumaczyć jak zimowa impreza/festiwal.  

Ten ruch jest krytykowany m.in. w krajach skandynawskich. W mediach społecznościowych głos zabrali politycy, którzy są oburzeni nadmierną poprawnością polityczną firmy. Peter Skaarup, lider Duńskiej Partii Ludowej i przewodniczący parlamentarnej komisji prawa, napisał na Facebooku, że kocha Szwecję i Szwedów, ale ich obsesja na punkcie poprawności politycznej staje się irytująca. Wypowiedź spuentował pytaniem: "A Wy, 24 grudnia będziecie obchodzić święta Bożego Narodzenia czy organizujecie 'zimową imprezę'?". Per Willy Amundsen z Norweskiej Partii Postępu, wedle informacji Polsatu News, miał nawet powiedzieć, że przesadna poprawność polityczna IKEI zasługuje na potępienie.

Rzecznik detalisty, Christian Mouroux twierdzi, że nazwy są związane z porą roku, a nie świętami. Podkreślił też, że firma wybierają je, patrząc tylko na czynniki komercyjne.

Ikea i "roślina sztuczna do wewnątrz"

Podobne opinie co wśród Skandynawów, można też znaleźć w Polsce. Części naszych rodaków takie zmiany także się nie podobają. Oburza ich też zmiana nazwy choinki, na "Roślina sztuczna do wewnątrz/na zewnątrz".

>>500 samochodów do wyboru, formalności bez ruszania się domu. Auto na abonament ma ekonomiczny sens?

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (213)
IKEA zmienia nazwę świątecznej kolekcji. Zamiast Bożego Narodzenia "zimowa impreza"
Zaloguj się
 • rocznik59

  Oceniono 46 razy 22

  IKEA jest prywata firmą, więc swoje wyroby może nazywać jak chce, pod warunkiem, że nazwy nie są obraźliwe i tyle w temacie. Klienci mogą je kupować lub nie, jak chcą. A nazwa "Zimowa impreza" zamiast Bożego Narodzenia to też jest ich wola, bo nie dla każdego ten okres jest Bożym Narodzeniem...

 • swiata.koniec

  Oceniono 20 razy 14

  Krótko mówiąc - w tym roku IKEA nie będzie mieć kolekcji świątecznej. Trzeba szukać gdzie indziej.

 • swiata.koniec

  Oceniono 16 razy 12

  Ciekawe czy w ramach walki o neutralność religijną zarząd IKEI stawi się do pracy w dniach 25-26 grudnia? ^^

 • swiata.koniec

  Oceniono 20 razy 12

  IKEA ma problem z tradycją chrześcijańską, ale nie ma żadnego problemu z zarabianiem kasy na symbolach tejże tradycji. Nie chcecie być łączeni z "promowaniem" tego paskudnego katolskiego Bożego Narodzenia, to zrezygnujcie ze sprzedawania produktów z nim związanych, a nie zmieniajcie ich nazwy.

  Macie jaja czy nie macie?

 • james_peacock

  Oceniono 25 razy 11

  Jestem zadeklarowanym ateistą i śmieję się z ludzi wierzących w niewidzialnego przyjaciela w niebie, ale mimo wszystko uważam, że ta akcja to jakiś totalny skandal.

 • pan.szklanka

  Oceniono 34 razy 10

  Słowianom też się pewnie nie podobało, że ich tradycyjne Święto Godowe przypadające na czas przesilenia zimowego zostało zastąpione "Bożym Narodzeniem".

 • zawszedak111

  Oceniono 40 razy 10

  Bardzo mi się to podoba! Popieram Ikeę!
  Dość już w mediach tych kolęd i reklam świątecznych, które rozpoczynają się już zaraz po święcie zmarłych!

 • roch1984

  Oceniono 33 razy 9

  To pożal się Boże tzw. "Boże narodzenie" de-facto jest zimową imprezą handlowo-rodzinną i ma tyle wspólnego z Bogiem co nasi politycy z prawdą.

 • uzdek98

  Oceniono 14 razy 8

  spadnie im sprzedaż to szybko wrócą do Bożego Narodzenia... taka to neutralność poglądowa, mierzona w eurasach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX