Ikea. "Zimowa impreza" zamiast Bożego Narodzenia. Część klientów oburzona

Ikea zmieniła nazwę świątecznej kolekcji. Wybrano neutralną nazwę "zimowa impreza". Zmianie uległo także nazewnictwo produktów. Nie ma choinki, a "sztuczna roślina do wewnątrz". Firma jest krytykowana za to posunięcie przez skandynawskich polityków.

Ikea ma nowy sposób na zaprezentowanie nowej oferty. Już niedługo rozpoczynają się święta, więc czas już najwyższy na pojawienie się tematycznej kolekcji. Szwedzka firma zdecydowała się jednak na nietypowy ruch i usunęła wszystkie nazwy, które tradycyjnie kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Zamiast tego, nowa kolekcja została nazwana "Vinterfest", co można przetłumaczyć jak zimowa impreza/festiwal.  

Ten ruch jest krytykowany m.in. w krajach skandynawskich. W mediach społecznościowych głos zabrali politycy, którzy są oburzeni nadmierną poprawnością polityczną firmy. Peter Skaarup, lider Duńskiej Partii Ludowej i przewodniczący parlamentarnej komisji prawa, napisał na Facebooku, że kocha Szwecję i Szwedów, ale ich obsesja na punkcie poprawności politycznej staje się irytująca. Wypowiedź spuentował pytaniem: "A Wy, 24 grudnia będziecie obchodzić święta Bożego Narodzenia czy organizujecie 'zimową imprezę'?". Per Willy Amundsen z Norweskiej Partii Postępu, wedle informacji Polsatu News, miał nawet powiedzieć, że przesadna poprawność polityczna IKEI zasługuje na potępienie.

Rzecznik detalisty, Christian Mouroux twierdzi, że nazwy są związane z porą roku, a nie świętami. Podkreślił też, że firma wybierają je, patrząc tylko na czynniki komercyjne.

Ikea i "roślina sztuczna do wewnątrz"

Podobne opinie co wśród Skandynawów, można też znaleźć w Polsce. Części naszych rodaków takie zmiany także się nie podobają. Oburza ich też zmiana nazwy choinki, na "Roślina sztuczna do wewnątrz/na zewnątrz".

>>500 samochodów do wyboru, formalności bez ruszania się domu. Auto na abonament ma ekonomiczny sens?

Zobacz wideo
Więcej o: