Miliarderów jest mniej, a ich majątek stopniał pierwszy raz od 10 lat. Tylko ci z USA się obronili

Łączny majątek najbogatszych ludzi na świecie stopniał w 2018 roku o blisko 390 miliardów dolarów. W największym skrócie winę za to ponosi geopolityka. Ale choć to pierwszy rok spadku od dekady, to i tak miliarderzy wciąż mają ogólem znacznie więcej pieniędzy niż jeszcze pięć lat temu.

Najbogatsi ludzie na świecie nieco zubożeli - tak wynika z najnowszego raportu szwajcarskiego banku UBS i firmy audytorskiej i doradczej PwC.

Miliarderzy zubożeli

Łączny majątek miliarderów stopniał w 2018 roku pierwszy raz od dekady - o 4,3 proc., czyli o 388 miliardów dolarów. Na koniec ubiegłego roku wyniósł 8,5 biliona dolarów (to i tak o ponad dwa bln więcej niż pięć lat wcześniej). Przed spadkiem uratowali się  tylko bogacze ze Stanów Zjednoczonych, których majątek nawet minimalnie się zwiększył - o 0,1 proc., do 3,6 biliona dolarów.

Przyczyną pogorszenia sytuacji finansowej najbogatszych ludzi na świecie były obawy o globalny wzrost gospodarczy, spory handlowe, zmienność na rynkach finansowych i silniejszy dolar amerykański. W skrócie można to sprowadzić do jednego: geopolityki - jak mówi cytowany przez Reutersa Josef Stadler, przedstawiciel UBS.

Czytaj też: USA. Miliarderzy sami zwracają się o podwyższenie swoich podatków. "Moralny i etyczny obowiązek"

Najwięcej superbogatych jest w Azji

Także samych miliarderów jest mniej. Ich liczba spadła z 2158 do 2101. Większość zgromadzonych łącznie przez nich pieniędzy przypada na osoby, które dorobiły się ich same - to 5,8 bln dolarów, 2,8 bln to środki gromadzone przez pokolenia.

Najwięcej miliarderów pochodzi z regionu Azji i Pacyfiku - to 754 osoby (choć ich majątek jest niższy od należącego do miliarderów z USA - łącznie wyniósł 2,5 mld dolarów), niewielu mniej mieszka w Stanach Zjednoczonych - 749, a w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) jest ich 598 (z majątkiem ogółem na poziomie 2,4 mld dolarów) - czytamy w omówieniu raportu.

O poprzednim raporcie UBS i PwC czytaj tutaj: Superbogaci jeszcze nigdy nie bogacili się tak szybko. Mają już łącznie 8,9 bln dolarów

>>>500 samochodów do wyboru, formalności bez ruszania się domu. Auto na abonament ma ekonomiczny sens?

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (36)
Miliarderów jest mniej, a ich majątek stopniał pierwszy raz od 10 lat. Tylko ci z USA się obronili
Zaloguj się
 • antykonformista

  Oceniono 17 razy 11

  Nie mam nic do ludzi, którzy dorobili się intelektem, odpowiednim wpasowaniem się w gusta klienta, dobrym produktem, przedsiębiorczością, a nawet zwykłą (to też trzeba umieć) spekulacją.

  Ale już bandyckie rody, co lobbują, manipulują, tworzą trendy, uprawiają inżynierię społeczną, niszczą klasę średnią (przynajmniej od lat 60'), cóż, nimi się trzeba zająć, sami się nie pohamują, a dalszy rozrost tego (dziewiętnastowiecznego) nowotworu może zabić świat, jaki znamy.

 • Fan Fan Czarny tulipan

  Oceniono 5 razy 3

  Jakoś to seniora Staraka nie rusza a wykupił zapewne dożywotnie info w GW dot informacji śmierci pasierba i stanu żałobnego synowej.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 4 razy 2

  "Tylko ci z USA się obronili"
  E tam, największy wzrost liczby miliarderów odnotowano w Zimbabwe.

 • xezaq

  Oceniono 3 razy 1

  Ja bym chętnie zobaczył rozbicie na branże. Ilu jest przemysłowców, wytwórców tego czy innego dobra, półproduktu czy surowców a ilu jest handlarzy tymże, ilu handlarzy papierem, lichwiarzy czy innych strategów-spekulantów-hazardzistów. Nie obrażając żadnego z nich - jedynie ciekawi mnie jaki jest trend.

 • wesoly_piernik

  Oceniono 7 razy 1

  Nalezaloby im to zabrac i przeznaczyc na przyklad na ochrone klimatu. Takich liczb nie sposob wygenerowac legalnie a i nikomu takie zadoby nie sa potrzebne. To jest chore..

 • myszoptak

  Oceniono 5 razy 1

  Rydzyk się obronił?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX