Zgubiony dowód osobisty już nie musi być unieważniany. Można go zawiesić na 14 dni

Zgubienie bądź zniszczenie dowodu osobistego zawsze wiązało się z wieloma urzędowymi problemami. W przypadku tzw. e-dowodów istnieje możliwość zawieszenia certyfikatu ważności na okres 14 dni przez internet.

E-dowody są wydawane po 4 marca 2019 r. Posiadają one specjalną warstwę elektroniczną - bezstykowy czip, dzięki czemu mogą spełniać wiele funkcji dodatkowych. Za pomocą tzw. profilu osobistego można potwierdzić tożsamość. Niezbędne jest przyłożenie e-dowodu do specjalnego terminala i zatwierdzenie operacji kodem PIN, by "podpisać" się pod dokumentem. Ma to usprawnić pracę m.in. w szpitalach czy urzędach. W przypadku zagubienia nowych dowodów osobistych istnieje również możliwość okresowego zawieszenia ich certyfikatów ważności. Uchroni nas to przed wykorzystaniem naszych danych osobowych przez cyberprzestępców. 

Zagubiony dowód można "zawiesić". Jak to zrobić?

Dotychczas zgubienie bądź zniszczenie dowodu osobistego oznaczało wiele urzędowych problemów związanych z jego unieważnieniem. W przypadku e-dowodów, czyli dokumentów wydanych po 4 marca, istnieje możliwość czasowego "zawieszenia" go. Można to zrobić zarówno w urzędzie, jak i przez internet. Jednak po 14 dniach dowód samoistnie traci ważność, więc w przypadku ewentualnego znalezienia go, należy spieszyć się z wnioskiem o cofnięcie zawieszenia certyfikatu ważności.

Zobacz wideo

Wniosek taki może złożyć jedynie osoba posiadająca zdolność do czynności prawnych. W innych wypadkach zgłoszenie zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatu ważności w dowodzie osobistym dokonuje rodzic, opiekun bądź kurator. Urząd gminy jest zobowiązany do wydania specjalnego zaświadczenia potwierdzającego daną czynność. 

Czytaj także: E-dowód z kolejnymi błędami. MSWiA uspokaja: nie jest wadliwy, zawiera nieścisłość

Więcej o: