Czterodniowy tydzień pracy testowany na świecie. Prof. Blikle: Może działać efekt szwaczki

Microsoft poinformował ostatnio o testach z czterodniowym tygodniem pracy w Japonii. Wyniki wskazują, że produktywność pracowników wzrosła aż o 40 procent. Czy to jest przyszłość rynku pracy? Na to pytanie odpowiadali goście "Studia Biznes".

Czterodniowy tydzień pracy, a dokładnie projekt pod nazwą "Work Life Choice Challenge" został przeprowadzony w sierpniu. 2300 pracownikówMicrosoftu w Japonii pracowało od poniedziałku do czwartku i miało trzydniowe weekendy. Wszystko przy niezmienionym wynagrodzeniu. Wcześniej podobnie próby miały miejsce m.in. w krajach skandynawskich. - W 2050 r. czterodniowy tydzień pracy będzie normą. Sztuczna inteligencja zmieni sytuację na rynku pracy - mówił Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Przy takich testach może działać słynny "efekt szwaczki" - tłumaczył z kolei prof. Andrzej Blikle, przedsiębiorca. Zobacz fragment programu Studio Biznes, który ma swoją premierę na gazeta.pl w każdą środę punktualnie o godzinie 12:00.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (50)
Czterodniowy tydzień pracy testowany na świecie. Prof. Blikle: Może działać efekt szwaczki"
Zaloguj się
 • klassa

  Oceniono 22 razy 16

  Tzw " duchowni" mają jednodniowy tydzień pracy, i mają się na ogół świetnie. Jak popatrzeć na takiego Głódzia na przykład

 • jego-wysokosc

  Oceniono 15 razy 15

  Nie wiem co to jest efekt szwaczki przy 4 dniowym tygodniu pracy. Wiem że to co to jest efekt sraczki gdy po 2 dniowym weekendzie myślę o poniedziałku w pracy.

 • sztucznypolak

  Oceniono 17 razy 13

  Czy efekt szwaczki to wymysl Pana Profesora?
  Nie chce mi sie "czytac artykulu" (czyli ogladac video) i usilowalem znalezc w necie. I nic.

 • druga_wieza

  Oceniono 12 razy 6

  Problem z tym panem polega na tym, że jest profesorem od zarządzania, ale do zarządzania własną (odziedziczoną) firmą najął specjalistę, bo kompletnie sobie nie radził.

  W ogóle sobie nie radził z zarządzaniem, czy realnym życiem, a teorie o zarządzaniu... tego się nie da opisać, to trzeba zobaczyć.

  Miałem okazję (wstyd!) pracować z takimi "specami" od zarządzania (tylko do stopnia dr hab.) i mogę powiedzieć, że z ich prac nic nie wynika (umiałem przeczytać ich prace!), a nawet w dawnych czasach owi specjaliści dojeżdżali na wykłady gorszymi rzęchami niż wielu studentów, czy wykładowców.
  To oczywiście nie rzutuje bezpośrednio na osobę prof. Pączka, ale jego własny życiorys dosyć wyraźnie wskazuje brak realnych sukcesów i trwonienie spadku.

 • crex-crex

  Oceniono 9 razy 5

  Pracownik japoński poddany takiemu eksperymentowi, będzie pracował przez te cztery dni jeszcze ciężej i jeszcze więcej, bo chce wykonać normy niezależnie od wszystkiego i dodatkowo podziękować panu pracodawcy za tak wspaniały dar jak jeden dzień wolny więc normy nawet przekroczy.
  Pracownik w pewnym kraju w Europie, zwłaszcza jeżeli nie będzie to eksperyment, a ustawowo nakazane rozwiązanie, będzie się opierniczał przez dni cztery tak jak teraz się opiernicza przez dni pięć, a week-end będzie mu się już zaczynał we czwartek po 12:00.
  Taka drobna uwarunkowana społecznie różnica.

 • Monika G

  Oceniono 4 razy 4

  A to mi autorytet biznesowy! Facet, który doprowadził do upadku 100 letnią rodzinna firmę!

 • benia_b

  Oceniono 4 razy 4

  Jakie pojęcie ma o interesach gość, który wykończył swoją firmę?

 • supermarjan

  Oceniono 7 razy 3

  ja tam sie nie znam ale wynika ze chcecie pracowac 4 dni po 8h ?
  fajnie.
  ale majfrendy pracują po 12h i to 6 dni w tygodniu.
  wielu ichniejszych januszy biznesu probuje - nie bez szansy na sukces - dobrac sie i do tego 7 dnia.
  no wiec wyprodukujecie przez te 4 dni WIECEJ albo TANIEJ albo najlepiej oba?
  hmmm......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX