Emerytury i renty wyższe w 2020 r. Ile wyniesie waloryzacja w przyszłym roku?

W obecnym roku waloryzacja wyniosła 2,86 proc. Jak wynika z szacunków rządu, w przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o jeszcze więcej, bo o 3,24 proc. Oficjalny wskaźnik waloryzacyjny poznamy jednak dopiero za dwa miesiące.
Zobacz wideo

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest co roku i ma za zadanie dostosować wysokość świadczeń do obecnej sytuacji gospodarczej. Chodzi o to, by siła nabywcza emerytur i rent utrzymywała się na podobnym poziomie na przestrzeni lat.

Waloryzację oblicza się na podstawie danych z poprzedniego roku, jest więc ona odzwierciedleniem sytuacji gospodarczej. Bierze się pod uwagę dwa czynniki - wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych oraz realny wzrost płac.

Emerytury i renty wyższe w 2020 r. Ile wyniesie waloryzacja?

1 marca 2019 r. świadczenia wzrosły o 2,86 proc. Jak wynika z rządowych założeń, w 2020 r. waloryzacja może wynieść w 2020 r. 3,24 proc. i dotyczyć będzie 10 mln osób. Dane te nie są ostateczne, gdyż ostateczny wskaźnik waloryzacji zostanie obliczony na początku przyszłego roku po opublikowaniu danych przez Główny Urząd Statystyczny. Podobnie, jak miało to miejsce w ubiegłym roku, wyższe kwoty świadczeń wejdą w życie na początku marca.

W 2019 r. rząd zdecydował się wprowadzić dwutorową waloryzację - kwotową bądź procentową. Do kwoty 2450 zł brutto świadczenia emerytalne wzrosły o 70 zł brutto. Emerytury wyższe natomiast były powiększane o wskaźnik waloryzacji, czyli 2,86 proc.. Koszt przystosowania emerytur i innych świadczeń do obecnej sytuacji gospodarczej wyniósł Skarb Państwa prawie 8 mln zł.

Przypominamy, że Prawo i Sprawiedliwość ma pomysł przyznania  13-tych i 14-tych emerytur, co obiecał podczas kampanii wyborczej. Środki na to pożyczy od ZUS-u.

>>> Dowiedz się więcej: PiS znalazł pieniądze na 13. emeryturę. W naszych kieszeniach. Pożyczy je fundusz niepełnosprawnych

Więcej o:
Komentarze (24)
Emerytury i renty wyższe w 2020 r. Ile wyniesie waloryzacja w przyszłym roku?
Zaloguj się
 • tojamyszka

  Oceniono 20 razy 12

  Mam emeryturę niewiele więcej 2000 zł . Moje koszty utrzymania w okresie roku wzrosły o około 17% . Inny będzie wzrost dla osób otrzymujących wysokie emerytury a inne dla niższych . Myślę , że dla minimalnych emerytur wzrost kosztów utrzymania wzrósł na poziomie 25% . My nie kupujemy samochodów , kolejnych telewizorów, komputerów, bo na to nas nie stać . Podrożały mieszkania, żywność i leki , a to są główne nasze wydatki.
  Pytacie skąd wziąć pieniądze na jednorazowy dodatek tzw trzynastkę ? Wystarczy rozwiązać komisję hańby smoleńską . i pieniądze będą . A powtórzę za Panią Szydło " wystarczy nie kraść" i starczy na 14-tkę . Jak napisałam mam niewiele ponad 2 tys. Jeśli PiS pomniejszy fundusz osób niepełnosprawnych , to gdy otrzymam 13-tkę nie wezmę jej dla siebie , bo mi honor i serce na to nie pozwoli. Przekażę ją na jakiś dobry cel dla kogoś niepełnosprawnego. Dla mnie takie działania PiS to zwyczajna obłuda , głupota i szczucie emerytów na osoby niepełnosprawne. 13-tki daje wszystkim , tym bardzo bogatym także a zabiera od najbiedniejszych . To zwyczajna obrzydliwość .

 • niktwazny126

  Oceniono 15 razy 11

  Ach, to się emerytom polepszy znacznie. Co też zrobią z taką kasą? Ciekawe, o ile wzrosną apanaże posłów i senatorów oraz wynagrodzenie w rządzie, przecież nowy parlament musi sobie zrekompensować podwyżki, jakie nas czekają w każdej dziedzinie życia.

 • siwywaldi

  Oceniono 18 razy 10

  Niestety największa grandą jest, że ci, którzy całe życie odprowadzali wyższe składki, od kilku lat dostają proporcjonalnie MNIEJSZĄ waloryzację, niż obiboki i kombinatorzy, którzy woleli chodzić na zwolnienia lekarskie, czy część wynagrodzenia brać pod stołem.

 • Krzysztof Laudencki

  Oceniono 11 razy 9

  A gdzie w tych przeliczeniach inflacja . Przekroczy w tym roku ich pierd...liną rewaloryzację.

 • grzela53

  Oceniono 10 razy 8

  Zobaczycie że waloryzacja znowu będzie obniżona aby z tych pieniędzy wypłacić tą niby " 13 "

 • relikwia.sw.napletka

  Oceniono 9 razy 7

  Ciekawe jak to pożyczy od ZUSu, jak w ZUSie wielomiliardowy deficyt?

 • starszy-65

  Oceniono 6 razy 4

  Takie zwyczajnie polityczne ble,ble,ble a emerycie już liczą i planują wydatki.

 • 666babeloutte

  Oceniono 2 razy 2

  Jak mozna "pożyczyc srodki" od firmy która jest juz bankrutem ?

 • tinley

  Oceniono 2 razy 2

  tak tak... a ci ludzie co za 20 lat będą emerytami zostaną z fujarą w łapie dzięki tej 'solidarności' pokoleniowej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX