Bezpieczeństwo lotów zagrożone przez serwisy sprzątające? Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uspokaja

Część kontolerów ruchu lotniczego alarmuje, że bezpieczeństwo lotów może być zagrożone. Według nich osoby sprzątające i wycieczki szkolne w wieżach kontroli nie są weryfikowane przez służby. Kontrolerzy podnoszą również, że w przypadku pożaru istnieje ryzyko odcięcia kontrolerów od danych. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapewnia, że nieprawidłowości nie ma.

Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odniósł się do zarzutów, które wczoraj na naszych łamach podniosła część kontrolerów ruchu lotniczego. Przypomnijmy - przedstawiciele środowiska alarmują, że dostęp do urządzeń wykorzystywanych do kontroli ruchu mają osoby niezweryfikowane przez służby. Pojawiają się też obawy o ochronę przeciwpożarową - np. przeszkolenie w zakresie używania butli z tlenem, ochrona infrastruktury przed pożarem etc.

Zobacz także: Nawet zwiększona liczba urodzeń dzieci nie uratuje nas przed głodowymi świadczeniami. Eksperci programu "Studio Biznes" wyjaśniają na czym polega dramat z polskim systemem emerytalnym

Zobacz wideo
Dostęp do urządzeń jest ograniczony. Każde wejście do pomieszczeń, w których pełniona jest służba, niezależnie od tego, czy jest to wejście personelu sprzątającego, czy wycieczki szkolnej, odbywa się za zgodą supervisora ATM i pod ich nadzorem. Supervisor ATM to osoba, która zawsze podejmuje ostateczne decyzje o sytuacji na sali operacyjnej w czasie dyżuru.

- wyjaśnił Łukaszewicz, komentując zarzut dot. weryfikacji personelu sprzątającego wieże kontroli lotów.

PAŻP zapewnia: obsługa wież lotniczych jest przeszkolona na wypadek pożaru

Rzecznik PAŻP w przesłanym nam stanowisku odniósł się też do kwestii przeszkolenia personelu obsługującego wieże kontroli lotów w zakresie wykorzystywania butli z tlenem.

Nikt, kto nie posiada aktualnych badań, odbytych szkoleń i potwierdzonych uprawnień nie może pełnić służby. Zapewniam, że nikt, kto nie spełnił tych warunków, nie jest dopuszczony do służby.

- stwierdził Łukaszewicz.

"Mogę też zapewnić, że wszystkie obiekty PAŻP posiadają instrukcje bezpieczeństwa pożarowego, w których m.in. opisane są zasady postępowania w czasie wystąpienia zagrożenia pożarowego, zamieszczone schematy dróg ewakuacyjnych itd" - wyjaśnił przedstawiciel Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. "Agencja przez cały rok prowadzi szkolenia teoretyczno-praktyczne z obsługi aparatów powietrznych z elementami ćwiczeń ewakuacyjnych, tzn. ćwiczący w aparatach powietrznych sprowadzani są drogami ewakuacyjnymi na zewnątrz budynków do miejsca zbiórki" - dodał.

Czytaj też: Chętnych zgłasza się nawet 2000, licencje dostaje 10. To od ich decyzji zależy Twoje życie

Rzecznik Agencji wyjaśnił też, że podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Kontrolera Ruchu Lotniczego w dniu 20.10.2019 została udostępniona do zwiedzania nowa wieża w Pyrzowicach - jeszcze przed oddaniem jej do pracy operacyjnej. Ich celem było pokazanie osobom z zewnątrz, w tym mediom, imiennie zweryfikowanym, które na co dzień nie miałyby możliwości tam wejść, jak wygląda infrastruktura PAŻP. Operacyjnie wieża pracuje od wczoraj tj. 20 listopada od g. 8:00.

Więcej o: