Niedziele handlowe 2019. Czy 8 grudnia sklepy będą czynne?

W 2019 roku zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i inne święta obowiązuje tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu. Ta reguła nie dotyczy jednak grudnia, w którym mamy święta Bożego Narodzenia.

Zgodnie z nowym prawem, które weszło w życie w marcu 2018 r., w grudniu 2019 r. wypadają aż trzy niedziele handlowe w miesiącu. Będą to:

  • 15 grudnia, 
  • 22 grudnia, 
  • 29 grudnia. 

Niedziela handlowe - 8 grudnia sklepy będą zamknięte

A co z 8 grudnia? Jak można się już domyślić, dzień ten nie jest niedzielą handlową. Zakaz handlu obejmuje przede wszystkim duże sklepy (Lidl, Biedronka, Kaufland, Tesco) oraz placówki handlowe w galeriach handlowych.

W niedzielę otwarte mogą być jednak apteki, cukiernie, restauracje, stacje benzynowe, sklepy z pamiątkami oraz sklepy prowadzone przez właściciela placówki lub jego rodzinę. Na zakupy można się też wybrać do sklepów franczyzowych jak Żabka czy Carrefour Express oraz markerów zlokalizowanych na terenie dworców kolejowych czy autobusowych. 

Zakaz handlu w niedziele w 2020 roku 

Kolejna zmiana dotycząca terminów związanych z zakazem handlu zacznie obowiązywać od 2020 roku. Wtedy też w ciągu roku będzie jedynie siedem niedziel handlowych: dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna niedziela poprzedzającą Wielkanoc oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Więcej o: