Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 7 tys. zł dochodu? Grubo ponad pół miliona złotych

Trzyosobowa rodzina o dochodach w wysokości 7 tys. zł może otrzymać na kredyt hipoteczny w wysokości 725 tys. zł. Trzeba jednak spełnić szereg wymogów.
Zobacz wideo

Jak wynika z porównania wykonanego przez bankier.pl, trzyosobowa rodzina, której dochód wynosi 7 tys. zł może liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości od 550 do 725 tys. zł. Jest to jednak możliwe po spełnieniu szeregu wymogów.

Kredyty hipoteczne. Grubo ponad pół miliona złotych przy 7 tys. dochodów 

Banki są w stanie udzielić kredyt na taką kwotę przy 20 proc. wkładu własnego, a także założeniu, że będzie on spłacany przez 30 lat. Dla banków nie ma znaczenia jednak to, z ilu źródeł pochodzi dochodu.  Podobną zdolność kredytową posiada rodzina, w której pracują dwie osoby, jak i ta, gdzie za utrzymanie odpowiada jedna osoba. Instytucje finansowe bardziej zwracają uwagę, czy pieniądze pochodzą z umowy o pracy na czas nieokreślony. 

>>> Dowiedz się więcej: Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 6 tys. zł dochodu? Ile wyniesie miesięczna rata?

Maksymalna zdolność kredytowa to ok. 725 tys. zł - taki kredyt są jednak w stanie zaoferować dwa z 13 analizowanych banków. Znaczna większość przy takich warunkach jest w stanie zaoferować pożyczkę w wysokości 630-670 tys. zł. Warto zwrócić uwagę na rozstrzał pomiędzy ofertami banków, gdyż najniższa zdolność kredytowa wyniosła zaledwie niespełna 540 tys. zł.

Trzyosobowa rodzina może liczyć na 8-krotność rocznego dochodu

Jak wynika z porównania, trzyosobowa rodzina może więc liczyć na pożyczkę w wysokości 8-krotności rocznego dochodu. W wielu krajach otrzymanie tak dużego kredytu byłoby niemożliwe ze względu na ustalone limity. W Wielkiej Brytanii rekomendowana kwota kredytu to 4,5-krotność rocznego dochodu, natomiast w Polsce takowych obostrzeń nie ma. Warto zaznaczyć, że branie pożyczki na poziomie maksymalnej zdolności kredytowej jest jednak obarczone sporym ryzykiem. Kredyty hipoteczne są często udzielane przy zmiennej stopie procentowej, więc w przyszłości ich rata może wzrosnąć. 

Rynek nieruchomości szaleje. 101 pensji na kupno mieszkania o wielkości 50 mkw

Kredyt w wysokości 8-krotności rocznego dochodu nie jest niczym szokującym w porównaniu do wciąż rosnących cen nieruchomości. Ostatnio informowaliśmy, że na zakup mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych potrzeba już 101 pensji netto, to o 6 więcej niż trzy lata temu. Najwięcej zapłacimy za mieszkania w Warszawie, Trójmieście oraz Krakowie. Ceny mieszkań w mieście stołecznym zbliżają się do magicznej bariery 10 tys. zł za mkw. Ludzie są więc zmuszeni do brania dużych pożyczek w celu kupna lokum.

>>> Czytaj także: Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 5 tys. zł dochodu? Jak wysoka będzie jego rata?

Więcej o: