Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 8 tys. zł dochodu? Jak wysoka będzie jego rata? Zaskakujące kwoty

Bezdzietne małżeństwo zarabiające 8 tys. zł miesięcznie może liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 880 tys. zł. Tak wysoka pożyczka pochłaniać będzie jednak miesięcznie prawie 50 proc. dochodu.
Zobacz wideo

Jak wynika z porównania zamieszczonego przez bankier.pl, bezdzietne małżeństwo posiadające dochód w wysokości 8 tys. zł netto może otrzymać kredyt hipoteczny na 30 lat w wysokości od 700 do 880 tys. zł przy 20 proc. wkładu własnego. Na taką kwotę może liczyć dwójka osób zatrudnionych na umowie o pracę na czas nieokreślonych, która nie posiada żadnych zobowiązań finansowych oraz nienaganną opinię w Biurze Informacji Kredytowej. 

Kredyt hipoteczny. Rata może pochłonąć nawet 50 proc. dochodów 

Wśród 14 analizowanych banków jedynie sześć jest w stanie zaoferować pożyczkę w wysokości powyżej 800 tys. zł. Interesujące jest rozstrzał pomiędzy ofertami kredytowymi, gdyż w zależności od banku maksymalnie możemy otrzymać 880 tys. zł, a najmniej "zaledwie" 700 tys. zł. Średnia jest natomiast szacowana na 780-800 tys. zł. Pożyczki w tej wysokości pozwolą przy na zakup mieszkania o wartości oscylującej w granicach 1 mln zł. Co ciekawe, brak wkładu własnego nie wpływa w znaczący sposób na maksymalną zdolność kredytową. W takim wypadku banki byłyby w stanie zaoferować 860 tys. zł kredytu.

>>> Dowiedz się więcej: Kredyt po przebytym nowotworze. Choroba nie pozbawi nas już więcej zdolności kredytowej?

Dochód w wysokości 8 tys. zł. pozwala takiemu małżeństwo na posiadanie wysokiej zdolności kredytowej, ale wzięcie pożyczki wiązać się będzie jednak ze znacznym uszczupleniem budżetu domowego. W przypadku wyżej wymienionych kwot co miesiąc banki będą zabierać od 40 do 50 proc. miesięcznego dochodu

Kredyty hipoteczne nie należą do najbezpieczniejszych. Pamiętajmy o zmiennej stopie procentowej 

Należy pamiętać, że kredyty hipoteczne są udzielane przy zmiennej stopie procentowej, więc ich rata może w przyszłości wzrosnąć. Jest to wręcz bardzo prawdopodobne, bo obecnie WIBOR 3M znajduje się na rekordowo niskim poziomie 1,7 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że kredyty obciążają nawet 50 proc. miesięcznego dochodu, kolejne podwyżki mogłyby być nie do przeskoczenia dla takiego małżeństwo. 

Sprawdź także: 

Więcej o: