Właściciele stron internetowych z końcówką .org mogą spodziewać się podwyżek

Podwyżki dla właścicieli stron znajdujących się w domenie .org mogą sięgnąć 10 proc. Wynikają one ze zmiany właścicielskiej. Do transakcji doszło kilka tygodni temu, a jej kwota przekroczyła poziom miliarda dolarów.

Jak podaje serwis mambiznes.pl, posiadacze stron internetowych w domenie .org mogą spodziewać się podwyżek. Spowodowane one mają być sprzedażą rejestru domeny funduszowi inwestycyjnemu Ethos Capital.

Podwyżki dla właścicieli stron internetowych. Co najmniej o 10 proc. 

Dotychczas właścicielem domeny była organizacja Internet Society, która zarządza Public Interest Registry (PIR). Wartość transakcji sięgnęła 1,135 mld dol. Tak wysoka kwota wynika z faktu, że sprzedawana domena jest jedną z najpopularniejszych, a za korzystanie z niej trzeba płacić. W tym momencie zarejestrowanych jest w niej 10,5 mln adresów internetowych. Daje to przychody rzędu 100 mln dol. rocznie przy cztery razy niższych kosztach ich obsługi. 

>>> Dowiedz się więcej: Poważna wpadka Google. Przeglądarka Chrome na Androida gubi dane użytkowników

Zmiana właścicielska nie będzie jednak korzystna dla właścicieli stron. Fundusz inwestycyjny zapowiedział już, że podwyższy ceny za korzystanie z serwisów o 10 proc. Obecnie wynoszą one 9,93 dol. rocznie. Wzrosty nie powinny być jednak wyższe ze względu na sporą konkurencję na tym rynku. Ponadto, do czerwca 2019 roku rynek domen .org był odgórnie limitowany pod względem cen. Prawo to zostało zniesione. 

Zobacz wideo

Domena z końcówką .org to jena z najpopularniejszych domen na świecie. Na pierwszym miejscu znajduje się domena .com (145,1 mln) . Na kolejnych pozycjach plasuje się .tk (14,8 mln), .cn (14,7 mln), .de (13,3 mln) oraz .net (13.3 mln)Domena .org istnieje od 1985 roku, od 2003 roku należała ona do firmy PIR.

Więcej o: